Centrum Onkologii: dostęp pacjentów do leczenia bólu został zachowany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2013 17:00

Oddział Medycyny Paliatywnej w Centrum Onkologii nie został zlikwidowany, a jedynie przeniesiony do innej kliniki. Pacjenci mają taki sam dostęp do leczenia bólu - zapewnia szpital.

Centrum Onkologii: dostęp pacjentów do leczenia bólu został zachowany

Jak zapewnił prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w oświadczeniu zamieszczonym w czwartek (10 stycznia) na stronie internetowej Instytutu: "Konsultacje w zakresie leczenia bólu i opieki paliatywnej realizowane są jak dotychczas przez lekarzy zatrudnionych w Poradni Leczenia Bólu i Oddziale Medycyny Paliatywnej. Dostępność do konsultacji ambulatoryjnych i szpitalnych nie zmieniła się".

- Nawet na jeden dzień nie zostało przerwane udzielanie świadczeń dla pacjentów paliatywnych oraz wymagających leczenia bólu - podkreślił Warzocha.

We wtorek (8 stycznia) o interwencję w sprawie likwidacji Oddziału Medycyny Paliatywnej i Leczenia Bólu w CO-I zaapelowały do prezydenta RP i ministra zdrowia organizacje pozarządowe działające na rzecz pacjentów onkologicznych i ich rodzin. Według nich Centrum nie jest teraz w stanie zapewnić właściwej opieki przeciwbólowej.

"Likwidacja tego oddziału oznacza m.in. odmówienie pacjentom skutecznej opieki przeciwbólowej i kompleksowej terapii wspierającej leczenie przeciwnowotworowe" - zaznaczono w liście do ministra zdrowia.

"W związku z ukazaniem się szeregu artykułów w mediach (...) informujemy, że Oddział Badania Bólu Medycyny Paliatywnej do dnia 30.09.2012 r. działający przy Zakładzie Anestezjologii i Intensywnej Terapii, od dnia 01.10.2012 (..) został przeniesiony do struktur Kliniki Onkologii i Chorób Wewnętrznych" - wyjaśnił dyrektor Centrum prof. Krzysztof Warzocha.

Jak dodał, zadania Zespołu Wsparcia w zakresie pomocy psychologicznej oraz psychiatrycznej i socjalnej przejął Zakład Psychoonkologii, który opiekuje się nie tylko pacjentami, ale także ich bliskimi.

"Zakład ten dysponuje 14 psychologami oraz 4 lekarzami psychiatrami i jest to znacznie szerszy wymiar działalności, niż do tej pory mógł zapewnić jeden psycholog zatrudniony uprzednio w Zespole Wsparcia. Ponadto na każdym oddziale dostępny jest psycholog, który w każdej chwili może służyć swoją pomocą" - zaznaczył dyrektor CO-I.

"Musimy z całą stanowczością zdementować informację o kierowaniu naszych pacjentów do innych podmiotów leczniczych przez lekarzy Poradni Leczenia Bólu czy Oddziału Medycyny Paliatywnej. Jesteśmy zaniepokojeni eskalacją fałszywych informacji rozpowszechnianych w mediach. Jest to bardzo niebezpieczne ze względu na narastającą dezinformację chorych i narażenia ich na niepotrzebny niepokój" - napisał.

Zastępca dyrektora ds. lecznictwa Instytutu Zbigniew Nowecki powiedział, że ani on, ani rzecznik praw pacjenta w tej placówce nie otrzymali żadnej skargi dotyczącej ograniczenia dostępności do leczenia bólu. - Problem zaistniał medialnie, ale to jest granie chorymi ludźmi - ocenił Nowecki.

Poinformował, że zwrócił się do krajowego konsultanta ds. opieki paliatywnej z prośbą o wizytację i ocenę obecnego funkcjonowania systemu leczenia paliatywnego.

Także Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia podkreślił, że informacje o likwidacji oddziału są nieprawdziwe, ponieważ nastąpiło jedynie jego przeniesienie w ramach struktury szpitala. Dodał, że z informacji medialnych wie, iż organizacje pacjentów skierowały list otwarty w tej sprawie do ministra zdrowia, jednak - jak poinformował - dotychczas taki list do resortu nie wpłynął.

Pod listami do prezydenta i ministra zdrowia podpisali się: prezes Fundacji Onkologicznej "Dum Spiro - Spero" Magdalena Kręczkowska, prezes fundacji "Wygrajmy Zdrowie" i wiceprezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych Szymon Chrostowski, prezes fundacji Rak'n'Roll Jacek Maciejewski i prezes Fundacji Onkologicznej Osób Młodych "Alivia" Bartosz Poliński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum