×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ból głowy to nie zawsze migrena

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę Euromedic05 grudnia 2013 08:30

Pacjentka cierpiąca na częste, bardzo silne bóle głowy była przekonana, że to migrena. Jednak specjaliści z EuroMedic Medical Center w Katowicach zdiagnozowali inne schorzenie i przeprowadzili zabieg. Kobieta twierdzi, że po zabiegu narodziła się na nowo. Może znowu cieszyć się życiem i być aktywna zawodowo.

Ból głowy to nie zawsze migrena
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce na migrenę skarży się około 4 mln osób. To nie jest zwykły ból głowy, ale choroba. Z szacunków WHO wynika, iż na migrenę cierpi na świecie 11 proc. dorosłej populacji, tj. blisko 324 miliony osób. Trzy czwarte spośród nich stanowią kobiety. Szacuje się, że nawet 25 proc. pań w przedziale wiekowym 25-45 lat, ważnym dla kobiety z rodzinnego i zawodowego punktu widzenia, może cierpieć na ataki migreny.

W migrenie ból zaczyna się zwykle po jednej stronie głowy, najczęściej za okiem. Ma charakter tętniący, pulsujący i z czasem nasila się, w późniejszej fazie może się uogólnić na całą głowę. Jego intensywność jest bardzo duża - w skali od 1 do 10 ocenia się ją na 8.

Inne objawy? U 70-80 proc. pacjentów migrenie towarzyszą nudności, wymioty i wstręt do jedzenia. Chorzy są nadwrażliwi na wiele bodźców, jak światło, dźwięki, zapachy. Rzadziej mają zawroty głowy, potliwość, biegunki.

Czy jednak ból głowy to zawsze migrena? Praktyka diagnostyczna wskazuje, że nie zawsze. W EuroMedic Medical Center w Katowicach dzięki specjalistom z różnych dziedzin medycyny istnieje możliwość wielokierunkowego diagnozowania oraz leczenia chorych, którzy skarżą się na bóle głowy.

Przykładem wszechstronnej diagnostyki jest wyleczenie pacjentki, która cierpiała przez wiele lat na migrenowe bóle głowy z zaburzeniami widzenia. - Chora trafiła do poradni okulistycznej NZOZ EuroMedic Kliniki Specjalistyczne, gdzie stwierdzono u niej zmiany niedokrwienne o najprawdopodobniej naczyniopochodnej etiologii - stwierdza kardiolog dr Przemysław Węglarz.

Po konsultacji medycznej, w której uczestniczyli okuliści, neurolodzy i kardiolodzy z EuroMedic Medical Center zdecydowano o przeprowadzeniu u pacjentki diagnostyki echokardiograficznej przezprzełykowej (TEE). Podczas tego badania lekarz wprowadza do przełyku pacjenta specjalny rodzaj sondy o mniejszej średnicy (ok. 1 cm). Wykorzystuje się w niej bliskość położenia lewej połowy serca oraz przełyku, co pozwala lepiej ocenić te struktury.

Ten rodzaj badania diagnostycznego był niezbędny, aby wykluczyć istnienie wady serca powodującej nieprawidłowy przeciek krwi między przedsionkami w sercu. Właśnie u tej chorej stwierdzono tego typu wadę i wyeliminowano ją wykonując zabieg podczas krótkiej hospitalizacji w EuroMedic Medical Center.

Osoby z ciężkimi migrenowymi bólami głowy stosunkowo często mają stwierdzany tego typu ubytek. Jedną z możliwości leczenia jest wykonanie zabiegu zamknięcia przecieku krwi między przedsionkami serca z implantacją specjalnej zapinki, potocznie nazywanej przez pacjentów parasolką.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum