Specjalista: nie lekceważmy nagłego niedosłuchu

Autor: Anna Mazur-Kałuża/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2016 17:25

Połowa pacjentów z nagłymi niedosłuchami hospitalizowanych w Klinice Otorynolaryngologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zgłasza się na oddział zbyt późno. Niedotlenienie ucha wewnętrznego powoduje tzw. zawał ucha - ostrzega specjalista.

Specjalista: nie lekceważmy nagłego niedosłuchu
Niedotlenienie ucha wewnętrznego, powoduje tak zwany „zawał ucha”, czyli niedotlenienie komórek słuchowych i uszkodzenie ucha wewnętrznego. Fot. archiwum

Wczesne udzielenie pomocy przy nagłym niedosłuchu daje szansę na wyleczenie. Natomiast zwłoka, może skutkować nawet trwałym uszkodzeniem słuchu.

- Nagłe niedosłuchy to narastający problem. Pacjenci nie zdają sobie sprawy jak należy reagować w momencie niespodziewanego pogorszenia słuchu - mówi dr Tadeusz Mierzwa, kierownik Kliniki Laryngologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Specjalista podkreśla, że w momencie wystąpienia takich objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza POZ. Lekarz stwierdzi czy w uchu jest np. woskowina, która może być przyczyną niedyspozycji.

- Jeżeli ucho jest suche i nie ma w nim żadnego ciała obcego ani woskowiny, natychmiast należy takiego pacjenta kierować do najbliższego oddziału laryngologicznego, gdyż może to być przypadek niedotlenienia ucha wewnętrznego powodującego tzw. zawał ucha - zwraca uwagę dr Mierzwa.

- Jeżeli pacjent w ciągu kilkunastu godzin otrzymuje leki, to poprawa słuchu jest bardzo szybka i w 90 procentach mamy wyleczenie. Ale jeżeli przychodzi po 4-5 dniach, to leczenie jest mało efektywne - tłumaczy specjalista.

Zwłokę pacjentów laryngolog tłumaczy tym, że w przypadku nagłego niedosłuchu, zawrotów głowy i szumu w uchu, pacjent nie odczuwa żadnego bólu, dlatego wiele osób czeka, aż problem minie sam.

Tymczasem niedotlenienie ucha wewnętrznego, tzw. zawał ucha, czyli niedotlenienie komórek słuchowych i uszkodzenie ucha wewnętrznego, nieleczone może spowodować trwały niedosłuch, z szumem ucha.

Rocznie, tylko do Kliniki Laryngologii WSzZ w Kielcach zgłasza się ponad 100 chorych z nagłymi niedosłuchami. Połowa z nich trafia do szpitala za późno.

Nieoczekiwane problemy ze słuchem mogą być wywołane przez zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, stres, spadki ciśnienia, pracę przy komputerze, a nawet leki antykoncepcyjne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum