Zdrowotny szczyt na Pomorzu

Druga konferencja w tegorocznej edycji cyklu "Regionalnych spotkań menedżerów ochrony zdrowia" - organizowanych przez Grupę PTWP SA, wydawcę miesięcznika Rynek Zdrowia i oraz portalu rynekzdrowia.pl - odbyła się 7 lutego br. w Gdańsku.

Multimedia

Multimedia

Barbara Kawińska

8,69 MB
typ pliku: Prezentacja programu Microsoft PowerPoint PPS

Jerzy Karpiński

0,12 MB
typ pliku: Prezentacja programu Microsoft PowerPoint PPT

Krystyna Grzenia

2,64 MB
typ pliku: Prezentacja programu Microsoft PowerPoint PPT

Jacek Ryński

2,09 MB
typ pliku: Prezentacja programu Microsoft PowerPoint PPT

AGENDA

Agenda konferencji

0,2 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Debatę bez wątpienia można nazwać pomorskim „białym szczytem”. Konferencja w gdańskim hotelu Scandic zgromadziła ok. 200 osób, a wśród 26 prelegentów byli m.in.: dyrektorzy największych pomorskich szpitali, przedstawiciele: Urzędów Wojewódzkiego i Marszałkowskiego – odpowiadający za politykę zdrowotną, członkowie Sejmowej Komisji Zdrowia, przedstawiciele Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku.

W tym wyjątkowo reprezentatywnym gronie rozmawiano m.in. o sytuacji finansowej, a także możliwościach przekształceń i  restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej na Pomorzu.

Odnosząc się do zasad przekształceń szpitali zaproponowanych w projekcie ustawy o działalności leczniczej Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego odpowiadająca za ochronę zdrowia, przyznała, że samorządy województw obawiają się, czy w budżecie państwa nie zabraknie pieniędzy na spłatę długów przekształcanych szpitali. Przypomniała jednak też uspokajające wypowiedzi wiceministra zdrowia Jakuba Szulca, który informował marszałków, że pieniędzy na przekształcenia wystarczy – przy założeniu, że skomercjalizowanych będzie około 40% placówek.

Potrzebna koordynacja
– Trzeba przekształcać wybrane szpitale w spółki prawa handlowego, bo jest to najlepsza droga do poprawy ich sytuacji finansowej – zaznaczyła wicemarszałek dodając, że podczas styczniowego konwentu marszałków powstała grupa ekspercka, w skład której weszli przedstawiciele z każdego województwa. Minister Jakub Szulc zapowiedział, że te osoby będą poddawane intensywnym szkoleniom ze znajomości reguł przekształceń wprowadzanych ustawą o działalności leczniczej; na forum grupy będzie też prowadzona dyskusja. Natomiast grupa czterech marszałków ma współpracować z sejmową podkomisją ds. przekształceń.

Podczas naszego spotkania w Gdańsku powrócił temat koordynacji opieki zdrowotnej w regionie. Jerzy Karpiński, dyrektor wydziału zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, nawiązując m.in. do niedawnych zawirowań wokół kontraktowania kardiologii na Pomorzu stwierdził, że jasne sprecyzowanie kompetencji przedstawicieli administracji państwowej i marszałków w zakresie koordynacji polityki zdrowotnej jest koniecznością.

W opinii dyrektora doprowadzenie do takich rozwiązań prawnych spowoduje przyśpieszenia osiągania celów, bardziej racjonalne wydawanie pieniędzy, pozwoli też uniknąć konfliktów społecznych: – Planujmy i mówmy z wieloletnim wyprzedzeniem o zmianach liczby łóżek, likwidowaniu i tworzeniu nowych oddziałów – sugerował Jerzy Karpiński.

W ciągu 11 lat, jakie upłynęły od reformy administracyjnej państwa, dyrektor Karpiński doliczył się w regionie siedmiu prób poprawy koordynacji polityki zdrowotnej pomiędzy organami państwowymi i samorządowymi szczebla wojewódzkiego i powiatowego.

Kształcenie lekarzy
O uwagi do projektu ustawy o zawodzie lekarza poprosiliśmy m.in. przedstawicieli izb lekarskich. Roman Budziński, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku, zaznaczył, że samorząd zawodowy jest sceptyczny wobec dyskutowanego pomysłu zniesienia stażu lekarskiego w dotychczasowej formie i włączenia go do programu studiów. Powołał się przy tym na wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 30 lekarzy i lekarzy dentystów, którzy niedawno ukończyli staż i otrzymali od samorządu potwierdzenie prawa wykonywania zawodu.

Lekarze odpowiadali na pytania ankiety używając skali punktowej od 0 do 10; punkty na skali rosły wraz z akceptacją rozwiązania, którego dotyczyło pytanie.

Zdaniem młodych lekarzy staż: pozwala na zdobycie umiejętności praktycznych – średnia ocena 8,4; pogłębia wiedzę teoretyczną – ocena 7,9; uczy umiejętności decydowania – ocena 8,4; daje wiedzę na tematy pozamedyczne, m.in. dotyczące prawa w ochronie zdrowia, funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej – ocena 8,5. Na pytanie: Czy likwidacja stażu jest dobrym pomysłem, zdecydowanie “tak” odpowiedziały tylko 3 z 30 osób.

W trakcie dyskusji o planowanych zmianach w systemie kształcenia lekarzy, prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że wbrew obiegowym opiniom, staż lekarski nie zostanie włączony w tok studiów, gdyż nie pozwala na to dyrektywa unijna. W projekcie ustawy mówi się natomiast o zwiększeniu dostępu stażystów do pacjentów.

– Wprowadzenie zmian w zasadach kształcenia będzie kosztowało naszą uczelnię ok. 40 mln zł, tymczasem resort zdrowia może nam przekazać tylko 5 mln zł – dodał prof. Janusz Moryś.

Nie można już tracić czasu
Swoje zdanie na temat rozwiązań proponowanych w pakiecie ustaw zdrowotnych wyrazili też obecni na naszej konferencji posłowie. Jak powiedziała Daniela Chrapkiewicz, poseł i lekarz, przekształcenia szpitali, w tym w spółki prawa handlowego, prowadzone przez samorządy, są jednym z kierunków naprawy systemu, który musi być brany pod uwagę. Jednocześnie posłanka – odnosząc się do tych zmian – stawiała pytanie, czy w dłuższej perspektywie przekształcenia szpitali w spółki nie doprowadzą do utraty niektórych szpitali? – Spółka musi kierować się kryterium zysku, jeśli pojawią się straty, może dojść do jej upadłości – przewidywała.

Jak powiedziała Daniela Chrapkiewicz, procedowanie ustaw pakietu w komisji zdrowia ,,przebiega ponad podziałami, bo nie stać nas już na kłótnie”, kiedy mowa o wprowadzaniu systemowych rozwiązań dla ratowania ochrony zdrowia. Wyraziła jednak też pogląd, że być może ,,nie wszystko uda się zrobić w tej kadencji”.

Nawiązując do tej wypowiedzi poseł Jan Kulas przypomniał, że poważne, sięgające ku nowym rozwiązaniom dyskusje o tym, co trzeba zrobić, aby system ochrony zdrowia działał dobrze, trwają 10 lat i nie można już tracić czasu. – Zdążymy z procedowaniem ustaw. Pracujemy nad nimi w podkomisjach od wtorku do piątku, jak trzeba to i do północy – mówił emocjonalnie poseł. – Ustawa o działalności leczniczej, która właśnie została przyjęta przez podkomisję zdrowia ma wejść w życie 1 maja 2011 i tak być powinno...

Prognozowanie – czy i kiedy pakiet ustaw zdrowotnych zostanie wprowadzony – nie jest pozbawione znaków zapytania, w sytuacji, gdy niebawem odbędą się kolejne wybory do Sejmu.

– Gdyby okazało się, że ustawa o działalności leczniczej nie przejdzie, zachęcałbym do dalszego korzystania z planu B – mówił Maciej Łukowicz, pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. restrukturyzacji ochrony zdrowia. Dodał: – To w warunkach zaniechania pozostawałoby jedyną opcją pozwalającą na wykonanie zdecydowanego krok do przodu na drodze reform. Jeśli legislacja ustawy zostanie zablokowana, mam nadzieję, że rząd podejmie decyzję o przedłużeniu planu B.

Kontraktowanie 2011
Druga część konferencji poświęcona została kontraktowaniu i poziomowi finansowania świadczeń zdrowotnych w woj. pomorskim w 2011 roku. Powrócił m.in. temat rozstrzygnięć konkursowych na Pomorzu w zakresie świadczenia usług w kardiologii oraz niedofinansowania szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR).

– Nie ukrywam, że 2011 rok pod względem finansowania świadczeń zapowiada się dramatycznie – mówiła Barbara Kawińska, p.o. dyrektora Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Barbara Kawińska nawiązała m.in. do braku kontraktów dla dwóch oddziałów kardiologii w Trójmieście i jednego szpitalnego oddziału ratunkowego: – Jestem przekonana, że nie popełniliśmy błędu w tej sprawie. Na moją prośbę w oddziale prowadzona jest kontrola przez Centralę Funduszu. O jej wynik jestem spokojna – dodała p.o. dyrektora pomorskiego NFZ.

Do dnia (7 lutego), w którym odbywała się konferencja Rynku Zdrowia, Krystyna Grzenia – dyrektor Szpitala Specjalistycznego Świętego Wojciecha na gdańskiej Zaspie, nie podpisała kontraktu z NFZ na działalność SOR. Od czasu powstania, przez 12 lat ten duży oddział zawsze przynosił straty.

– O ile przy stracie na prowadzeniu SOR w 2010 roku – wynoszącej ponad 10 milionów złotych – możliwe było zbilansowanie budżetu szpitala ze względu na wieloprofilowość, to w tym roku nie będzie to możliwe – przyznała dyrektor, przypominając, że podczas kontraktowania na ten rok pomorski NFZ zaproponował zmniejszenie stawki ryczałtowej o ponad 20%, przy jednoczesnym obniżeniu kontraktu szpitala w innych specjalnościach, m.in. w kardiologii.

Kłopoty z niedostatecznym finansowaniem SOR-u wynikają, w ocenie dyrektor Krystyny Grzeni, m.in. z niedoskonałości wzoru, w oparciu o który NFZ określa dobowe stawki ryczałtowe.

– Nadal będziemy rozmawiać z dyrektor Grzenią o możliwościach optymalnego rozliczania świadczeń w SOR – zapowiedziała Barbara Kawińska.

Inwestycje

Ostatni panel dyskusyjny traktował o inwestycjach w pomorskich szpitalach. Szefowie lecznic mówili m.in. o tym, jak trudną i złożoną materią są zakupy aparatury i wyposażenia dla szpitali. Dyrektorzy placówek muszą często wybierać kompromisowe rozwiązania, godząc wysokie oczekiwania kadry medycznej wobec nabywanej aparatury z możliwościami finansowymi placówki oraz wymogami prawa zamówień publicznych.

Producenci i dostawcy urządzeń medycznych, z oczywistych względów, wiedzą o swoich produktach znacznie więcej niż szefowie ZOZ-ów. Na starcie mają więc przewagę nad kupującymi. Dlatego menedżerowie wskazywali na potrzebę powołania niezależnej, publicznej instytucji doradczej, pomagającej szpitalom w zakresie zakupów sprzętu.

Pełna relacja z konferencji – w najbliższym, marcowym numerze miesięcznika Rynek Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.