XVI Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym

Od 20 do 23 września trwać będą w Krakowie XVI Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym, których gospodarzem jest Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

XVI Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mistrzostwa Polski to podsumowanie odbywających się w ciągu całego roku eliminacji regionalnych. Do Krakowa przyjadą więc najlepsi z najlepszych - prawie 50 załóg z całej Polski, a także goście ze Lwowa.

- Zawody mają charakter rywalizacji sportowej, ale przede wszystkim są to ćwiczenia praktyczne, odzwierciedlające realne zdarzenia z codziennej pracy - podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. - To zarazem doskonalenie umiejętności, a tym samym możliwości skutecznego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia pacjentów.

Dlatego też przygotowanie mistrzostw wymaga wielkiej staranności i ogromnego zaangażowania. Pomysły na scenariusze zadań organizatorzy czerpią z codziennej pracy zespołów ratownictwa medycznego.

Przygotowania te przypominają czasami organizację planu filmowego, a wolontariusze (zwykle studenci kierunków medycznych) odgrywają role pacjentów. Muszą naprawdę wcielić się w rolę, a ich charakteryzacja bywa bardzo realistyczna. Kostiumy, peruki, a przede wszystkim sztuczne rany i krew są bardzo często wykorzystywane podczas ćwiczeń.

Zadania to symulacje wypadków i nagłych zachorowań ze wszystkimi komplikacjami, jakie zwykle w takich sytuacjach pojawiają się w życiu. Oceniana jest więc nie tylko wiedza medyczna, ale też sprawność w znalezieniu rozwiązania trudnych sytuacji, umiejętność udzielenia wsparcia psychologicznego poszkodowanym, odporność na stres i zmęczenie, a także współpraca z innymi służbami.

Zaplanowano także - jak zwykle podczas zawodów ratowniczych - zadania nocne. Jednym z trudniejszych, ciekawszych i bardziej widowiskowych elementów będzie symulacja zdarzenia masowego, z udziałem wielu poszkodowanych.

Organizator: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
kpr.med.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum