XV Forum Rynku Zdrowia: sesja "Value Based w szczepieniach ochronnych"

RELACJA

W opinii ekspertów uczestniczących w sesji "Value Based w szczepieniach ochronnych" podczas XV Forum Rynku Zdrowia najpilniejszą kwestia jest podejmowanie działań promujących szczepienia jako bezpiecznej i skutecznej profilaktyki. Wkrótce mają się tym zająć reaktywowane poradnie udzielające konsultacji specjalistycznych z zakresu szczepień ochronnych - zapowiedział dr hab. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

- Ostatnie wydarzenia, jak wysyłanie do samorządów tzw. białej księgi szczepień HPV sugerującej, że ten rodzaj profilaktyki szkodzi, wymaga natychmiastowej reakcji. Antyszczepionkowcy nie odpuszczają - musimy temu przeciwdziałać - podkreślał dr Paweł Grzesiowski, prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.

Politycy nie zawsze pomagają
Jak zaznaczał, konieczne jest wypracowanie jednoznacznych zasad postępowania w takich przypadkach, aby lekarze czuli wsparcie decydentów promując szczepienia: - Dziś bardzo potrzebne jest budowanie zaufania do szczepień - podkreślał

Jarosław Pinkas i wskazywał, że „zbliżający się 1 listopada (XV Forum Rynku Zdrowia odbywało się 21 i 22 października - red.) to dobry moment, aby wszyscy wątpiący w potrzebę takiej profilaktyki pochylili się nad grobami dzieci, które są na cmentarzach”. - Te groby są sprzed ery powszechnych szczepień. Dziś pochówek dziecka jest rzadkością i to dowodzi, jak ważne są szczepienia. W ciągu ostatnich 20 lat w kraju nie zmarło żadne dziecko na skutek tego rodzaju profilaktyki - komentował Główny Inspektor Sanitarny.

Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego przyznał, że w walce z ruchami antyszczepionkowymi nie zawsze pomagają politycy. - To, że spotkaliśmy się z relatywizmem z ich strony, fakt powołania w Sejmie zespołu, który poddawał w wątpliwość potrzeby szczepień i ich bezpieczeństwo, było czymś złym, co napędzało przeciwników tego rodzaju profilaktyki. Na szczęście mamy to za sobą, a ze strony decydentów płynie głos promujący szczepienia. To ważne wsparcie dla lekarza, który osobiście musi przekonywać wątpiących w taką profilaktykę - komentował Jacek Krajewski.

Wracają punkty konsultacyjne szczepień
Natomiast prof. Andrzej Radzikowski, były mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii, przyznał, że dziś w gabinetach świadomi rodzice coraz częściej pytają o dodatkowe szczepienia, bo chcą jak najlepszego zabezpieczenia dla swoich dzieci.

- Musimy wskazywać uczciwie, jak należy wykorzystywać szczepionki bezpłatne, a jeżeli sytuacja ekonomiczna pozwala rodzinie na zakup to wskazujemy jakie dziś mamy dostępne szczepienia, które są potrzebne, chociaż nie refundowane. To nie są szczepienia zbędne. To są bardzo ważne dla zdrowia dziecka preparaty - podkreślał prof. Radzikowski.

Jarosław Pinkas zwrócił uwagę, że wkrótce lekarze będą mieli dodatkowe narzędzie do promocji szczepień - wracają punkty konsultacyjne szczepień, o które upominali się od lat pediatrzy. - Tu będzie można skierować dziecko z różnymi problemami zdrowotnymi, by specjalista w sposób indywidualny wytyczył mu kalendarz szczepień. To będzie miejsce, gdzie będzie można też po prostu mówić o szczepieniach i przekonywać do nich - tłumaczył Główny Inspektor Sanitarny.

Z kolei Dariusz Dziełak, dyrektor departamentu analiz i strategii w Centrali NFZ, pytany czy jest szansa na promowanie lekarzy, którzy mają szerzej zrealizowane kalendarze szczepień wskazał, że rozmowy na ten temat są prowadzone w Funduszu.

- W tym roku jeszcze nie doszliśmy do porozumienia. Problemem pozostaje wskazanie miejsca, od którego taka premia powinna być przyznana. Uważam, że uzyskanie 80 proc. wyszczepialności to jeszcze nie jest poziom do premiowania - przyznał dyrektor Dziełak. Dodał, że w takich przypadkach trzeba uwzględnić szczepienie grup ryzyka i fakt, gdzie problemy z wyszczepialnością są związane z większą aktywnością ruchów antyszczepionkowych.

Eksperci wskazywali, że przestaliśmy się bać chorób zakaźnych, bo dzięki masowym szczepieniom udało się całkowicie wyeliminować wiele z nich. Jednak powrót chociażby odry dowodzi, że nasze poczucie bezpieczeństwa w tym obszarze nie jest trwałe. Podkreślali również, że kalendarz szczepień powinien być dalej poszerzany.

Efektywność na podstawie twardych danych
Paulina Rolska-Wójcik z HTA Consulting, ekspert w dziedzinie oceny technologii medycznych, zwracała uwagę, że w przypadku szczepień możemy mówić o ich efektywności kosztowej na podstawie twardych danych.

- O bezpieczeństwie i skuteczności szczepień mówią nam wyniki badań klinicznych, a następnie badań obserwacyjnych, w których efekty stosowania szczepionki oceniane są już w praktyce. Jakie korzyści dają nam szczepienia widzimy, chociażby obserwując zmiany, jakie nastąpiły po wprowadzeniu szczepień przeciwko pneumokokom do kalendarza obowiązkowych szczepień - dodaje ekspertka.

I zaznacza: - 15 lat temu na świecie zaczęto szczepić dzieci przeciwko pneumokokom. Przy tylko 30% wyszczepialności całej populacji dzieci udało się w tym czasie uniknąć ok. 250 tys. zgonów w tej grupie. To dowodzi, jakim skutecznym dla ochrony życia narzędziem jest ten rodzaj profilaktyki - zwraca uwagę Paulina Rolska-Wójcik.

Ekspertka wskazuje, że mówiąc o opłacalności inwestowania w szczepienia, należy pamiętać, że ponoszone na nie nakłady zwracają się w postaci naszego dobrego zdrowia. - Profilaktyka zawsze jest tańsza i wpisuje się w system opieki zdrowotnej opartej na wartości. To znaczy, że profilaktyka wpływa na nasz potencjał, a ogranicza koszty związane z medycyna naprawcza - podkreśla Paulina Rolska-Wójcik.

Skargi dotyczące złej komunikacji z lekarzami
Obecny z spotkaniu Bartłomiej Łukasz Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta wskazywał, że do jego biura napływają skargi dotyczące złej komunikacji z lekarzami w sprawie szczepień.

- Nie wszyscy z tych pacjentów są przeciwnikami tego rodzaju profilaktyki, ale czują się niedoinformowani. Dlatego mają obawy, czy powinni korzystać z tego świadczenia. Niestety, nie zawsze otrzymują od lekarza przekonujący ich komunikat. Dlatego wydaje się, że myśląc o promocji szczepień w kraju musimy zwrócić uwagę także na poprawę komunikacji w tym zakresie - mówił Rzecznik Praw Pacjenta.

Bartłomiej Łukasz Chmielowiec przyznał, że zdecydowanie pomocne będzie premiowanie lekarzy za wysokie wskaźniki w wyszczepialności swoich pacjentów, które planuje wdrożyć NFZ.