XII Forum Rynku Zdrowia: szczepienia w Polsce i wybranych krajach

RELACJA

Zasady tworzenia kalendarza szczepień oraz efekty zdrowotne takiej profilaktyki - to główne tematy sesji pt. "Szczepienia w Polsce i wybranych krajach", która odbyła się w ramach XII Forum Rynku Zdrowia.

- Na finansowanie szczepienia przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci czekamy od ponad dekady. Resort zdrowia deklarował, że tak będzie w 2017 r. Teraz, gdy ta data się zbliża, słyszymy, że jednak na te szczepionki nie ma środków. To fatalna wiadomość - mówił podczas sesji prof. Mirosław Wysocki, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego.

- Pneumokoki to dziś jedne z najpowszechniejszych bakterii, która mogą nawet zagrażać życiu - stwierdził profesor. Przypomniał, że zakażenie tą bakterią może powodować zapalenie ucha, płuc, opon mózgowych, a także sepsę.

Pneumokoki zagrażają szczególnie dzieciom i osobom starszym. - Trzeba podkreślić, że choroby z nimi związane, jak zapalenia płuc czy inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP) są wcale nierzadką przyczyną zgonów w kraju - zauważył. - Tych śmiertelnych przypadków mogłoby nie być, gdybyśmy mieli powszechne szczepienia - dodał.

- To, że w kraju nie szczepimy przeciwko pneumokokom źle odbija się na sytuacji epidemiologicznej. Osobiście jestem zaniepokojony, że do tej pory nie wprowadzono żadnych zmian, pomimo obietnic. Tym bardziej, że stanowisko wszystkich ekspertów związanych ze zdrowiem publicznym, poszczególnych konsultantów medycznych pozostaje niezmienione od lat - przypominał prof. Wysocki.

Na dowód tego, że szczepienie jest skuteczne i bezpieczne ekspert przyznał, że sam jest zaszczepiony i osobiście może zapewnić, że ten fakt pozytywnie wpływa na jego stan zdrowia.

Jak przypominano w czasie sesji, obecnie w Polsce szczepienia przeciwko pneumokokom zostały włączone do tzw. szczepień zalecanych przez resort zdrowia. Z budżetu finansowane jest jedynie szczepienie dzieci z grup ryzyka, m.in. wcześniaków.

W Unii Europejskiej szczepienia dla dzieci są finansowane w 19 krajach; 7 państw pokrywa ich koszt także dla dorosłych z grup zwiększonego ryzyka.

W dyskusji panelowej pt. "Szczepienia w Polsce i wybranych krajach", wzięli udział (w kolejności alfabetycznej):
Marcin Czech, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego 
Paweł Grzesiowski, prezes zarządu i fundator Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, przewodniczący Stowarzyszenie Higieny Lecznictwa
William Hausdorff, independent consultant in vaccine development, Public Health and Epidemiology
Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji
Magdalena Mrożek-Gąsiorowska, Pracownia HTA Kraków
Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny, Państwowa Inspekcja Sanitarna
Andrzej Wojtczak, przewodniczący Rady Sanitarno-Epidemiologicznej
Mirosław J. Wysocki, dyrektor, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego

Pełna relacja z sesji, z wypowiedziami wszystkich panelistów, już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl oraz w listopadowym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia (nr 11/2016).