XII Forum Rynku Zdrowia: obniżone wyceny w kardiologii zostaną zweryfikowane

RELACJA

Obniżone wyceny procedur w kardiologii interwencyjnej, w przypadku szpitali klinicznych i instytutów, zostaną zweryfikowane - zapowiedział Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, podczas dyskusji w sesji "Kardiologia w Polsce - spojrzenie w przyszłość" odbywającej się podczas XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października).

Przypomnijmy - kardiolodzy od wielu tygodni wskazują, że niedawne obniżenie wycen części procedur w tej dziedzinie spowoduje, że między innymi duże szpitale kliniczne oraz instytuty zarobią znacznie mniej na procedurach kardiologii interwencyjnej i nie będą stosować nowoczesnych metod leczenia.

Co więcej, ich budżety roczne tych placówek stracą po kilkanaście mln zł, a w niektórych przypadkach nawet ponad 20 mln zł.

Z kolei Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że nowe taryfy dla kardiologii interwencyjnej opracowane zostały w oparciu o analizy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, ponieważ do tej pory były znacznie przeszacowane.

- Zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone przez NFZ na inne, również niezbędne, a niedoszacowane procedury, czyli wrócą do pacjentów - informował w komunikacie resort zdrowia.

Czy możliwy jest jeszcze kompromis w tej sprawie? Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przypomniał podczas XII Forum Rynku Zdrowia, że Agencja przygotowała wyceny m.in. w oparciu o dane dotyczące kosztów procedur, które szpitale przekazały do AOTMiT.

- Najpierw wysłaliśmy pisma do wszystkich szpitali publicznych oraz prywatnych - mających kontrakty z NFZ - z prośbą o dostarczenie dokładnych danych finansowo-księgowych obejmujących m.in. koszty procedur kardiologicznych, według metodologii ściśle opracowanej przez ekonomistów i statystyków - podkreślał prezes Matusewicz.

Wskazał ponadto, że dane Agencja pozyskiwała także z Narodowego Funduszu Zdrowia, a metodologia obejmowała m.in. koszty osobowe, stałe i zmienne. Z placówkami przekazującymi takie materiały AOTMiT podpisywała stosowne umowy.

- Najwięcej danych otrzymaliśmy ze szpitali powiatowych oraz wojewódzkich. W kardiologii stało się jednak tak, że odpowiednich danych nie dostaliśmy ze szpitali klinicznych i instytutów medycznych - podkreślał.

Dlatego AOTMiT opracował wyceny na podstawie danych księgowych ze szpitali powiatowych oraz wojewódzkich. - W wyniku naszych dokładanych analiz i opracować, średnie obniżki w kardiologii inwazyjnej wynoszą 25%. Natomiast w kardiologii zachowawczej wyceny przeciętnie wzrosły o 37% - informował prezes Agencji.

Przypomniał też, że analitycy AOTMiT spotykali się przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wypracowany został protokół rozbieżności. Wojciech Matusewicz zaznaczył, że kardiolodzy nie zgłosili uwag do samej metody wyliczania taryfy.

Ponieważ jednak, z różnych powodów, część świadczeniodawców nie przekazała do AOTMiT danych rachunkowo-księgowych, wyceny - szczególnie w lecznicach klinicznych oraz instytutach - mogą negatywnie wpływać na ich wynik finansowy. Powód? Koszty, np. osobowe, w tych placówkach są nierzadko wyższe niż w lecznicach samorządowych.

Wojciech Matusewicz podkreślił, że protokół rozbieżności dotyczący wycen w będzie podlegał weryfikacji. - Konsultacje trwają. Niebawem otrzymamy dane z instytutów i szpitali klinicznych. Nasze wyliczenia zapewne ulegną wtedy zmianie - zapowiedział prezes AOTMiT.

****

Udział w sesji "Kardiologia w Polsce - spojrzenie w przyszłość" wzięli (kolejność alfabetyczna):
Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland SA
Piotr Hoffman, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Piotr Jankowski, przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji
Grzegorz Opolski, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
Karol Wesołowski, CEE Health Systems Market Manager w Philips Polska
Marian Zembala, poseł, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, minister zdrowia w 2015 r.

Pełna relacja z sesji "Kardiologia w Polsce - spojrzenie w przyszłość", z wypowiedziami wszystkich panelistów, już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl oraz listopadowym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia (nr 11/2016).