×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Start-Up-Med 2023. Ruszyło internetowe głosowanie na innowacyjne projekty w medycynie

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia03 lutego 2023 12:00

Rekordowa liczba zgłoszeń wpłynęła do tegorocznej edycji Konkursu Start-Up-Med, który jest wydarzeniem towarzyszącym VIII edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Z nadesłanych propozycji 67 zostało zakwalifikowanych do udziału w konkursie. Spośród nich Czytelnicy portalu Rynek Zdrowia do 23 lutego mogą wybierać te najciekawsze.

Start-Up-Med 2023. Ruszyło internetowe głosowanie na innowacyjne projekty w medycynie
Konkurs Start-up-med premiuje innowacje w medycynie. Fot. Shutterstock
 • Konkurs Start-Up-Med 2023 jest wydarzeniem towarzyszącym VIII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2023), który odbędzie się 9-10 marca 2023 r. w Katowicach
 • W ramach Konkursu ruszyło internetowe głosowanie, w którym do 23 lutego (do północy) Czytelnicy portalu rynekzdrowia.pl mogą wybierać najciekawsze ich zdaniem innowacyjne rozwiązania w medycynie, które mogą mieć istotny w pływ na sytuację pacjentów i lekarzy
 • Do organizatorów tegorocznej edycji Start-Up-Med wpłynęła rekordowa iliczba zgłoszeń. Było ich ponad 70
 • Laureatów internetowego głosowania Czytelników portalu rynekzdrowia.pl oraz po pięć najlepszych, zdaniem jurorów, projektów w dwóch kategoriach – Start-up i Ośrodek medyczny/naukowy, a także zwycięzców Start-Up-Med 2023 poznamy 9 marca w trakcie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

Promocja najciekawszych pomysłów, innowacji oraz ich autorów

Zgodnie z regulaminem konkursu jego celem jest wybór i wyróżnienie najbardziej nowatorskich i kreatywnych innowacji w medycynie, o istotnym znaczeniu dla pacjentów, jak i systemu opieki zdrowotnej, obejmujących szeroko rozumiane technologie medyczne, zarówno technologie lekowe, jak i nielekowe (w tym m.in. wyroby medyczne, rozwiązania z zakresu diagnostyki i technologii teleinformatycznych).

Celem konkursu jest także wyróżnienie i prezentacja osób i podmiotów, opracowujących i wdrażających rozwiązania (innowacje) organizacyjne, usprawniające funkcjonowanie różnych obszarów systemu opieki zdrowotnej. Promocja najciekawszych projektów oraz ich autorów, w tym możliwość zaprezentowania ich dokonań liderom sektora medycznego w Polsce, odbędzie się podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Finaliści, których wyboru w każdej kategorii konkursu dokonają jurorzy, zostaną zaproszeni do zaprezentowania się w trakcie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych podczas specjalnie zorganizowanej sesji. W jej trakcie zaprezentują swoje projekty publiczności i jurorom, którzy wyłonią zwycięzców konkursu Start-Up-Med 2023.

W trakcie sesji zaprezentuje się także zwycięzca głosowania internetowego Czytelników portalu rynekzdrowia.pl, które będzie trwało do 23 lutego. Przypomnijmy, że głosowanie jest niezależne od decyzji jurorów konkursu.

Aby zagłosować, nalezy kliknąć w poniższy link.

Głosowanie internetowe Start-Up-Med 2023

Platformy mobilne, dokładniejsza, mniej inwazyjna diagnostyka, wykorzystanie AI

Tegoroczne zgłoszenia przynoszą wiele nowatorskich rozwiązań, zarówno tych informatycznych, w formie najróżniejszych platform dla pacjentów i idących z pomocą lekarzom, oszczędzając ich czas i idących w sukurs brakom kadrowym wśród pracowników systemu ochrony zdrowia. Widać też trend coraz bardziej powszechnego wykorzystywania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zarówno w zakresie informatyzacji placówek ochrony zdrowia, jak i w diagnostyce.

Przedstawiamy kilka przykładów nadesłanych zgłoszeń. Te najciekawsze będziemy przedstawiać w kolejnych publikacjach.

MEDSMITH: Urządzenie do rozpoznawania komórek nowotworowych dzięki wykorzystaniu ich odmiennych właściwości elektrycznych, które pomoże patomorfologom w rozpoznawaniu komórek nowotworowych. Autorzy projektu koncentrują się na cytopatologii, obszarze diagnostyki małoinwazyjnej, w której ocenia się morfologię pojedynczych komórek. Obecnie ze względu na liczne podobieństwa komórek łagodnych i złośliwych, postawienie definitywnej diagnozy jest niezwykle trudne. Skutkuje to szeregiem konsekwencji, wśród których najważniejszą są poważne błędy diagnostyczne.

Jak przekonują autorzy zgłoszenia, projektowane urządzenie ułatwi prawidłowe rozpoznawanie komórek w cytopatologii, które zostanie następnie wykorzystane jako narzędzie wspomagające naukę algorytmów sztucznej inteligencji analizujących cyfrowy obraz komórek. Co pozwoli wkroczyć na szybko rosnący rynek patologii cyfrowej.

Główną korzyścią rozwiązania jest zwiększenie skuteczności diagnostyki małoinwazyjnej. Minimalizując liczbę wyników fałszywie ujemnych i fałszywie dodatnich skrócony zostanie czas od diagnozy nowotworu do leczenia, zmniejszy się stres pacjentów oraz zostaną zredukowane wydatki w ochronie zdrowia.

Social Responsible Technologies: technologia produkcji wirtualnych i fizycznych modeli przedoperacyjnych na podstawie obrazowania pacjenta. Opracowana i zgłoszona do konkursu technologia pozwala na szybkie prototypowanie i wytworzenie: modeli 3D z uwzględnieniem szczegółowej anatomii oraz morfologii w oparciu o dostępną akademicką wiedzę anatomiczną oraz o obrazowanie medyczne, takie jak: CT, MRI czy USG, OCT; symulatorów medycznych opartych o najnowsze oraz powszechnie stosowane procedury medyczne oraz zaawansowanych drukowanych 3D form odlewniczych, służących do dalszych etapów produkcji modeli czy symulatorów medycznych.

Dzięki zastosowaniu technik projektowania 3D stworzono także możliwość przenoszenia opracowywanych modeli anatomicznych do różnych edukacyjnych środowisk 3D, takich jak: VR, AR oraz innych, pozwalających na wirtualne zapoznanie się ze strukturą przestrzenną modelu, edukację oraz trening w warunkach zbliżonych do klinicznych.

IC Pen, pozwalający na digitalizację dokumentów oraz składanych podpisów na kartce papieru przy wykorzystaniu technologii długopisów cyfrowych.

Zgłoszenie firmy IC Solutions dotyczy systemu pozwalającego na digitalizację dokumentów oraz składanych podpisów na kartce papieru przy wykorzystaniu technologii długopisów cyfrowych. Stworzona technologia jest obecnie wykorzystywana przez placówki medyczne w całej Polsce, m.in. do digitalizacji zgód pacjentów, formularzy, kwestionariuszy i innych dokumentów wymagających pisemnej zgody pacjenta.

Rozwijanie tej technologii pozwala wykorzystywać poza długopisami cyfrowymi również tablety i ekrany piórkowe. Wszystkie te urządzenia, dzięki opracowanemu systemowi IC Pen są w stanie zbierać cechy biometryczne składanych podpisów przez pacjentów. W efekcie takie placówki, jak Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie czy Centrum Onkologii w Bydgoszczy, mogą efektywnie i w sposób ważny prawnie digitalizować dokumentację medyczną.

IC Pen charakteryzuje się innowacyjnością produktową. Nie dotyczy ona jednak samego długopisu, tabletu czy ekranu piórkowego jako urządzenia, a algorytmów kodowania dokumentu, jak i jego odczytywania. Oprogramowanie to jest w pełni autorskie i stanowi o innowacyjności projektu. Opracowane algorytmy są unikalne w skali świata i umożliwiły powstanie systemu cechującego się dużą uniwersalnością.

ZWR – HOSPANEL. UCK w Gdańsku,wspólnie z firmą MDS Cardio, opracowało autorski interfejs dotykowy dla urządzeń WelchAllyn, oparty o różne (dedykowane oddziałom) warianty skali NEWS2 (EWS). Zgłoszony projekt zawiera Zespół Wczesnego Reagowania, dla którego narzędziem jest innowacyjna aplikacja mobilna pobierająca, analizująca i prezentująca informacje z Systemu Oceny Parametrów Życiowych pacjentów szpitala — HOSPANEL.

Aplikacja realizuje ideę intensywnej terapii bez barier, będąc narzędziem szpitalnego Zespołu Wczesnego Reagowania (ZWR — zespół wsparcia opieki intensywnej), pobiera wybrane parametry określane jako parametry wczesnego ostrzegania przy pogarszającym się stanie pacjenta, zdefiniowane w systemie. Na podstawie zastosowanych, udowodnionych klinicznie algorytmów (skala EWS NEWS2 z odmianami), prezentuje członkom ZWR dashboard pacjentów zagrożonych ryzykiem pogorszenia stanu wraz z wymaganymi przez ZWR parametrami klinicznego stanu pacjenta.

Projekt EndoRNA - innowacyjny wyrób medyczny, umożliwiający skuteczną metodę diagnostyki endometriozy przy użyciu techniki qRT-PCR. 

Wykorzystana w innowacyjnych testach spółki Diagendo technologia umożliwia ilościowe oznaczenie względnego poziomu ekspresji genu FUT4 – markera endometriozy w odniesieniu do ekspresji genu referencyjnego GAPDH w materiale pobranym z endometrium macicy pacjentki w fazie wydzielniczej cyklu menstruacyjnego, u której istnieje podejrzenie występowania endometriozy lub konieczność jej wykluczenia.

Materiał z endometrium jest pobierany w trakcie wizyty u ginekologa metodą biopsji aspiracyjnej. Jego czułość analityczna, czyli zdolność do wykrywania „rzeczywiście” chorych, dla testu EndoRNA qRT-PCR wynosi >94 proc.

Opracowanie testu rewolucjonizuje diagnostykę endometriozy, która jest bardzo częstą przypadłością (ok. 10 proc. populacji kobiet w wieku rozrodczym, co stanowi blisko 200 mln kobiet na świecie), hormonalnie zależna, To przewlekła choroba układu rozrodczego kobiety, związana z obecnością ognisk tkanki endometrialnej (błony śluzowej macicy) poza jamą ̨macicy.

WHEELSTAIR.png
WHEELSTAIR.png

WHEELSTAIR: urządzenie pozwalające osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich na samodzielne pokonywanie schodów.

Urządzenie pasuje do większości manualnych wózków inwalidzkich – zarówno tych standardowych, składanych, jak i tych lekkich, przeznaczonych do pokonywania dłuższych dystansów. Wheelstair nie tylko umożliwia samodzielne pokonywanie schodów, ale przekształca manualny wózek inwalidzki w wózek elektryczny, dzięki czemu pokonywanie długich dystansów przestaje być problemem. Niemal każdy wózek inwalidzki może być w bardzo prosty sposób dostosowany do współpracy z Wheelstair. Wystarczą dwie nieinwazyjne adaptacje wózka inwalidzkiego i każdy użytkownik może cieszyć się wolnością i niezależnością.

Spółka Wheelstair została założona w lipcu 2018 roku przez dwóch przyjaciół – Jacka Kühnl-Kinela i Michała Zdziarskiego.

***

Wszystkie zgłoszone i zakwalifikowane do Konkursu Start-Up-Med projekty oraz jego regulamin można znaleźć TU.

Zachęcamy naszych Czytelników do wzięcia udziału w plebiscycie na najlepszy, najbardziej innowacyjny projekt.

Kongres Wyzwań Zdrowotnych, Start-Up-Med, Zdrowy Samorząd, Kobieta Rynku Zdrowia

VIII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych, który odbędzie się w tym roku w dniach 9 i 10 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, towarzyszyć będzie wiele innych interesujących wydarzeń. Poznamy wyniki: StartUp-Med 2023, Zdrowy Samorząd 2023 oraz plebiscytu Kobieta Rynku Zdrowia.

Kongres Wyzwań Zdrowotnych od lat jest doskonałym, uznanym i cenionym miejscem wymiany opinii na temat medycyny i systemu opieki zdrowotnej. W ubiegłorocznej edycji wzięło w nim udział ponad 2,5 tys. znamienitych postaci polskiej medycyny, reprezentujących środowiska naukowe, szpitale, a także lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. To forum, na którym ścierają się zarówno w czasie paneli dyskusyjnych, jak i w kuluarach, różne poglądy i punkty widzenia.

W tym roku Kongres Wyzwań Zdrowotnych będzie się toczył wokół sześciu ścieżek tematycznych:

 • Człowiek — medyk w centrum systemu ochrony zdrowia
 • Rynek farmaceutyczny
 • E-Zdrowie i nowe technologie
 • Zarządzanie i organizacja systemu
 • Diagnostyka
 • Pacjenci: jak im pomóc?

Więcej informacji dotyczących HCC 2023 pod linkiem: www.hccongress.pl, a pełną agendę Kongresu Wyzwań Zdrowotnych można znaleźć TU: www.hccongress.pl

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze