Nagroda Animus Fortis: kandydatury można zgłaszać do 16 lutego

16 lutego upłynął termin zgłaszania kandydatur do nagrody Animus Fortis (Mężny Duch), przyznawanej w dwóch kategoriach - indywidualnej za osobiste męstwo w czasie akcji ratowniczej i w instytucjonalnej za działania pozwalające skuteczniej ratować życie.

Laureaci poprzedniej edycji Nagrody Animus Fortis; FOT. PTWP

Nagrodą jest statuetka będąca miniaturą projektu "pomnika Sanitariusza". Prace nad budową tego pomnika, upamiętniającego medyków poległych za ojczyznę - nie tylko w czasie I wojny światowej, wojny bolszewickiej w 1920 r., ale także powstań narodowowyzwoleńczych i walk w czasach napoleońskich - zainicjowano w 1927 r. Monument zamówiono u prof. Edwarda Wittiga, znanego ówczesnego rzeźbiarza, autora m.in. warszawskich pomników Lotnika i Juliusza Słowackiego.

Nagrodę ustanowiło kierownictwo Wojskowego Instytutu Medycznego. Tegoroczną, trzecią jej edycję objął patronatem premier Mateusz Morawiecki.

- Nagroda nawiązuje do najlepszych tradycji służb medycznych. Dlatego nagrodą jest miniaturą „Pomnika sanitariusza”. Pomnik ten, upamiętniający medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości, miał stanąć przed II wojną światową w Warszawie. Jego pomysłodawcami byli gen. bryg. dr n. med. Stefan Hubicki, komendant Oficerskiej Szkoły Sanitarnej oraz gen. bryg. dr n. med. Stanisław Roupert, szef Departamentu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wojskowych - mówił Rynkowi Zdrowia dyrektor WIM, gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.

- Prof. Edward Wittig zaprojektował monument przedstawiający sanitariusza w mundurze wojskowym podtrzymującym za ramiona rannego żołnierza. Środki na budowę pomnika zbierano w całej Polsce w ramach dobrowolnych składek medyków cywilnych i wojskowych. Powstał gipsowy model obelisku, a w 1937 roku rozpoczęto prace nad jego odlewem z brązu. Niestety, prace nad monumentem przerwała II wojna światowa - przypomina dyrektor WIM.

Uroczyste wręczenie nagród w trzeciej edycji Animus Fortis odbędzie się 5 marca br. podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 5-6 marca 2020 r.).

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach:

W kategorii indywidualnej - „Osobiste męstwo” - dla osoby, która w roku poprzedzającym przyznanie nagrody wyróżniła się w znaczący sposób w akcji ratowniczej. Laureatem może zostać osoba pełniąca służbę bądź zatrudniona w instytucji realizującej zadania ratownicze, np. w wojsku, policji, straży pożarnej, służbie zdrowia, WOPR, TOPR czy w GOPR. Laureatem w tej kategorii nagrody może też zostać osoba pełniąca służbę bądź zatrudniona w instytucji realizującej zadania ratownicze (MON, MSWiA, itp.).
 
W kategorii instytucjonalnej - dla przedstawiciela instytucji, która znacząco wpłynęła na pozytywne zmiany, które pozwalają skuteczniej ratować ludzkie życie.

Kandydatów do nagrody mogły zgłaszać osoby i instytucje w formie pisemnego wniosku kierowanego do dyrektora WIM. W składzie kapituły zasiadają m.in. przedstawiciele ministra obrony narodowej, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra zdrowia.

Więcej: TUTAJ

Szczegółowych informacji udziela Biuro Dyrektora WIM: tel. 261 817 721
e-mail: mzlotkowska@wim.mil.pl.

Więcej o V Kongresie Wyzwań Zdrowotnych i rejestracja:
www.hccongress.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum