Konferencja naukowo-szkoleniowa "Dekada Kości i Stawów 2000-2010"

Warsztaty naukowo-szkoleniowe "Dekada Kości i Stawów 2000-2010" poświęcone są nowym perspektywom w reumatologii. Najbliższe konferencje w ramach tego cyklu odbędą się w Krakowie (8 maja) i Gdańsku (15 maja).

Projekt ten realizowany jest przy współpracy z prof. Witoldem Tłustochowiczem, konsultantem krajowym w dziedzinie reumatologii.

Najważniejszym zadaniem Konferencji jest wymiana wiedzy w środowisku medycznym w celu poprawy jakości diagnostyki, leczenia, a tym samym jakości życia pacjentów z chorobami narządów ruchu. Bardzo istotną kwestią jest finansowanie refundacji leków w reumatologii. To koszty ponoszone przez państwo i przez społeczeństwo. To również rehabilitacja i świadczenia socjalne.

Będą to praktyczne wykłady, które podpowiedzą, co można w Polsce zrobić dla chorych oraz jakie możliwości ma polska reumatologia. Przedstawią je wybitni przedstawiciele z poszczególnych dziedzin. Światowa Organizacja Zdrowia uznała lata 2000-2010 za dekadę kości i stawów. WHO poinformowało, że więcej niż połowa chorób przewlekłych u ludzi powyżej 65. roku życia związana jest z chorobami układu kostno-stawowego (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa, osteoporoza oraz wiele innych).

Reumatologia jest obecnie dziedziną nauki, która obok osób dorosłych, głównie kobiet, coraz częściej adresowana jest także do dzieci. Objawy chorób reumatycznych zbyt późno diagnozowanych powodują duże, bolesne obrzęki i zniekształcenia narządów ruchu. Schorzenia reumatyczne to także zmiany w narządach wewnętrznych (sercu, nerkach, płucach, wątrobie), prowadzące niejednokrotnie do zgonu pacjenta.

Powszechność chorób reumatycznych, a także zagrożenie nimi w przyszłości z całą pewnością będzie się nasilać, ponieważ dolegliwości cywilizacyjne są nieuchronnym skutkiem rozwoju i postępu technologicznego. Skuteczność leczenia zależy od czasu prawidłowego rozpoznania i może w znacznym stopniu minimalizować objawy jak i sam przebieg choroby reumatycznej. Warunkiem jest szybkie zastosowanie odpowiedniej terapii.

Konferencja jest podzielona na dwie części:
• Administracyjną – będzie m.in. zawierała tematy i informacje o stanie reumatologii w regionie oraz finansowaniu tych świadczeń przez Śląski Odział Wojewódzki NFZ na tle pozostałych oddziałów Funduszu.
• Medyczną – skierowana do lekarzy (reumatologów, lekarzy rodzinnych, internistów oraz pediatrów).

Udział w Konferencji jest bezpłatny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum