Konferencja "Kobiety w medycynie" odbędzie się 4 marca w Poznaniu

Wydarzenie "Kobiety w medycynie" (Women In Med) to pierwsza konferencja organizowana przez Fundację Kobiety Medycyny. 4 marca w Poznaniu kobiety pracujące w ochronie zdrowia będą miały okazję spotkać się i poszerzyć swoją wiedzę na temat wypalenia zawodowego, mentoringu, rozwoju cech przywódczych oraz wykorzystania nowych technologii w medycynie.

Konferencja "Kobiety w medycynie" odbędzie się 4 marca w Poznaniu
Konferencja "Kobiety w medycynie" odbędzie się 4 marca w Poznaniu. Fot. materiały prosowe
  • W 2021 roku na liście 100 osób, które miały największy wpływ w polskiej medycynie znalazło się tylko 14 kobiet
  • - To zastanawiające, zważywszy, że jest nas w zawodach medycznych coraz więcej i dodatkowo więcej niż mężczyzn? – podkreśla dr Graczyk – Szuster
  • Wśród wykładowczyń i prelegentów konferencji „Kobiety w medycynie”, która odbędzie się 4 marca w Poznaniu będą m.in. dr Henryka Bochniarz, prof dr hab. Marta Makara-Studzińska, dr med. Anna Kieszkowska-Grudny, dr Ligia Kornowska, dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka oraz Artur Olesch
  • Tematami konferencji będą: psychologia i przywództwo w medycynie oraz nowe technologie medyczne

W zawodach medycznych kobiet jest więcej niż mężczyzn

Jak zauważa prezes Fundacji Kobiety Medycyny dr Agnieszka Graczyk-Szuster, kardiolożka z Poznania, która jest inicjatorem konferencji, w 2021 roku na liście 100 osób, które miały największy wpływ w polskiej medycynie (ranking opracowany przez Puls Medycyny), znalazło się tylko 14 kobiet.

- Bardzo nas — kobiet mało w tym rankingu! To zastanawiające, zważywszy, że jest nas w zawodach medycznych coraz więcej i dodatkowo więcej niż mężczyzn? – podkreśla dr Graczyk – Szuster

Jak wyjaśnia, Fundacja Kobiety Medycyny powstała m.in. właśnie w celu wspierania tzw. leadershipu wśród kobiet w ochronie zdrowia.

- Poprzez działalność Fundacji zachęcamy kobiety do dbania o swoją pozycję zawodową, do ubiegania się o stanowiska kierownicze; dyrektorek szpitali i ordynatorek oddziałów, szefowych klinik uniwersyteckich, aptek i laboratoriów. Sama doskonale wiem, jak ważne są kompetencje zarówno twarde, jak i miękkie w zarządzaniu, również w medycynie. Warto, żeby każda z nas znała narzędzia, jakie są konieczne do sprawnego zarządzania w ochronie zdrowia – mówi prezes Fundacji Kobiety Medycyny.

Dodaje, że Fundacja dba też o profilaktykę wypalenia zawodowego, zajmuje się kwestiami mentoringu w medycynie oraz wykorzystania nowych technologii w medycynie. Taki zakres tematów będzie poruszany także w czasie konferencji Women In Med, która odbędzie się 4 marca 2023 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu.

Nic o medycynie bez kobiet

Zapraszając na konferencję, prezes Fundacji Kobiety Medycyny podkreśla, że wśród wykładowczyń i prelegentów wydarzenia będą m.in. dr Henryka Bochniarz, prof. dr hab. Marta Makara-Studzińska, dr med. Anna Kieszkowska-Grudny, dr Ligia Kornowska, dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka oraz Artur Olesch.

Konferencja jest organizowana przede wszystkim dla lekarek z wieloletnim doświadczeniem zawodowym oraz lekarek rozpoczynających swoją pracę zawodową, dyrektorek szpitali, ordynatorek, przedsiębiorczyń, które prowadzą własne gabinety i przychodnie lekarskie.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają również dentystki, farmaceutki, pielęgniarki, położne, terapeutki, psycholożki, ratowniczki medyczne, techniczki medyczne, analityczki medyczne oraz wykładowczynie i studentki kierunków medycznych.

Celem wydarzenia jest również networking i współpraca pomiędzy osobami z długoletnim stażem pracy i tymi, które dopiero rozpoczynają pracę w środowisku medycznym oraz integracja poszczególnych grup kobiet różnych zawodów medycznych.

Zakres tematyczny konferencji

Dr Agnieszka Graczyk – Szuster, mówiąc problematyce, która będzie poruszana w trakcie konferencji, podkreśla: - Zależy nam na promowaniu tematyki dbania o zdrowie mentalne oraz zwiększania świadomości na temat wypalenia zawodowego. Zwłaszcza u osób, które przede wszystkim dbają o innych i często zapominają o sobie. Stawiamy na zwiększenie wiedzy o rozwoju technologii w medycynie, która jest nam potrzebna, by jak najlepiej diagnozować i leczyć pacjentów. Chcemy też wspierać kobiety w roli liderek w medycynie.

W ramach konferencji, 9 ekspertów wygłosi prelekcje:

Psychologia w medycynie

Mentorka i Mentee w medycynie

prof. dr hab. Marta Makara-Studzińska – Wypalenie zawodowe

dr med. Anna Kieszkowska-Grudny – Rywalizacja i Asertywność

Przywództwo w medycynie

  • dr Henryka Bochniarz – Ja, liderka-jak zwiększyć rolę kobiet zarządzających w ochronie zdrowia
  • Psychologia przywództwa
  • Kobiecy styl zarządzania

Nowe technologie w medycynie

  • dr Ligia Kornowska – Sztuczna inteligencja w medycynie
  • dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka – Lekarz Przyszłości
  • Artur Olesch – Nowe technologie w medycynie

Patronatem honorowym nad wydarzenie objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego, prezydent Miasta Poznania, JM rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego prof. dr hab. Andrzej Tykarski, natomiast patronatem medialnym nad konferencją objął m.in. portal rynekzdrowia.pl.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum