II Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej

Druga edycja Memoriału, stanowiącego pokłon dla znakomitej siatkarki Agaty Mróz-Olszewskiej, odbędzie się w katowickim Spodku.

Złota medalistka mistrzostw Europy z roku 2003 i 2005, a także dwukrotna mistrzyni Polski w barwach BKS Stali Bielsko-Biała i Hiszpanii (z Gruppo 2002 Murcia) stała się symbolem walki o życie i pomocy innym. Postawa nawołująca do honorowego oddawania krwi i szpiku kostnego poruszyła nie tylko miłośników siatkówki, ale także wszystkich ludzi dobrej woli.

Agata Mróz-Olszewska zmarła 4 czerwca 2008. Chorowała na białaczkę. Po śmierci siatkarki jej przyjaciele wraz z mężem, Jackiem Olszewskim, już po raz drugi przystąpili do realizacji imprezy, która nie tylko upamiętnia jedną z najwybitniejszych polskich siatkarek, ale przede wszystkim angażuje się w propagowanie bezcennych wartości dla ludzkiego życia.

Memoriał jest znakomitą okazją do propagowania idei honorowego krwiodawstwa i oddawania szpiku kostnego. Właśnie przeszczep szpiku jest skuteczną metodą leczenia niektórych chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Badania rozpoczyna się wśród najbliższej rodziny. Niestety, tylko dla około 40% chorych udaje się znaleźć zgodnego dawcę rodzinnego.

W pozostałych przypadkach dawcy należy szukać wśród osób niespokrewnionych. Osoby, które są zainteresowane zarejestrowaniem się jako potencjalny dawca szpiku kostnego, powinny zgłosić się podczas Memoriału do punktu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, celem podpisania deklaracji oraz oddania próbek krwi do oznaczenia układu zgodności tkankowej.


Program II Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej:

Piątek, 17 września
godz. 16.00 – Rozpoczęcie Memoriału - Koncert Zespołu Feel
godz. 18.00 – Mecz Chorwacja – Serbia
godz. 20.30 – Mecz Polska – Czechy

Sobota, 18 września
godz. 13.00 – Występ kabaretu Rak
godz. 14.45 – Mecz Polska – Chorwacja
godz. 17.30 – Mecz Serbia – Czechy

Niedziela, 19 września
godz. 13.00 – Występ podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
godz. 14.45 – Mecz Polska – Serbia
godz. 17.30 – Mecz Czechy – Chorwacja
godz. 20.00 – Zakończenie Memoriału – występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Ponadto w programie m.in.: prezentacje fundacji, firm oraz instytucji wspierających Memoriał, konferencja promująca krwiodawstwo i przeszczep szpiku kostnego.

Przed halą Spodka w każdym dniu Memoriału dostępne będą autokary Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, w których będzie można oddać krew. Każdy honorowy krwiodawca otrzyma bilet uprawniający do wejścia na teren Memoriału. Losowane będą także cenne nagrody dla krwiodawców.

Szczegóły: www.memorialagaty.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum