HCC 2023. POZ i AOS będą konkurencją dla szpitali?

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia18 grudnia 2022 12:00

Od wielu lat mówi się o przesunięciu środka ciężkości polskiej ochrony zdrowia ze szpitalnictwa na podstawową i ambulatoryjną opiekę zdrowotną. Na razie nikomu się, mimo buńczucznych zapowiedzi, to się nie udało. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być wprowadzana opieka koordynowana w POZ. W trakcie VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który 9 – 10 marca 2023 roku odbędzie się w Centrum Kongresowym w Katowicach, będzie czas na pierwsze podsumowania w tym zakresie i dyskusję o tym co należy zrobić, aby „operacja” opieka koordynowana w POZ się powiodła.

HCC 2023. POZ i AOS będą konkurencją dla szpitali?
Daniel Kowalczyk, sekretarz Federacji PZ:, proces wprowadzania opieki koordynowanej będzie trwał kilka lat, o sukcesie będą decydowały szczegóły. Fot. PTWP
  • Kongres Wyzwań Zdrowotnych to obok Forum Rynku Zdrowia jedna z największych w Polsce debat poświęconych ochronie zdrowia
  • W ubiegłorocznej edycji Kongresu wzięło udział ponad 2,5 tys. gości, z czego ponad tysiąc przyjęło nasze zaproszenie do udziału stacjonarnego
  • Wśród tematów do dyskusji liderów ochrony zdrowia w Polsce będzie reforma systemu polegająca na przesunięciu środka ciężkości jego finansowania ze szpitalnictwa na POZ i AOS, której jednym z najistotniejszych elementów jest opieka koordynowana w POZ
  • Marzec, czas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych będzie dobrą okazją do pierwszych podsumowań wprowadzania opieki koordynowanej do POZ, dyskusji o tym co należy jeszcze zrobić aby ją upowszechnić

Taniej, lepiej, szybciej

Jak podkreśla Daniel Kowalczyk, sekretarz Federacji Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, leczenie stacjonarne jest dużo droższe od leczenia ambulatoryjnego i wprowadzanie opieki koordynowanej do POZ, we współpracy z AOS jest właściwym kierunkiem.

- Jednym z elementów przesunięcia środka ciężkości finansowania ze szpitalnictwa na pozostałe ogniwa ochrony zdrowia jest opieka koordynowana w której pacjent przewlekle chory jest prowadzony przez lekarza POZ a specjalista jest dla niego konsultantem. To ułatwi dostęp także pacjentom do AOS i odciąży szpitale – mówi Kowalczyk.

Dodaje: - Jednak nie jest proste, aby te zamierzenia zrealizować. Żeby opieka koordynowana w POZ weszła w życie trzeba spełnić szereg warunków. Dzisiaj tylko 30 podmiotów podpisało umowy a 1oo złożyło wnioski o ich podpisanie na ponad 9 tys., które funkcjonują w Polsce.

Zastrzeżenia

Jak podkreśla sekretarz Federacji Porozumienie Zielonogórskie, organizacja generalnie jest za opieką koordynowaną w POZ, ale ma szereg zastrzeżeń. Wśród nich wymienia zbyt skomplikowany wniosek o podpisanie aneksu do umowy na opiekę koordynowaną, konieczna do realizacji OK. infrastruktura w przychodniach, problemy kadrowe w przychodniach i wycena świadczeń w ramach OK.

- Trwają obecnie rozmowy z NFZ, prowadzimy negocjacje dotyczące poprawy wyceny świadczeń w ramach opieki koordynowanej. Opieka koordynowana powinna objąć wszystkich, ale jej wprowadzenie będzie łatwiejsze jedynie w dużych miastach, gdzie jest dużo specjalistów. Problemem jest wieś, gdzie nie ma chętnych do pracy lekarzy, nie mówiąc o specjalistach – mówi Daniel Kowalczyk.

Jak dodaje, proces wprowadzania opieki koordynowanej będzie trwał kilka lat i o jej sukcesie w upowszechnianiu będą decydowały szczegóły.

- Jeżeli będzie zaangażowanie po stronie NFZ w zorganizowaniu współpracy ze specjalistami mach ośrodków POZ to na pewno cały ten proces to przyspieszy. Istotne jest aby płatnik nie pozostawił tego procesu wyłącznie na barkach lekarzy POZ, szczególnie w małych ośrodkach i wsiach gdzie są duże odległości dzielące pacjentów od lekarza, nie mówiąc o specjalistach – podkreśla Kowalczyk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze