HCC 2018: sesja "Szpital powiatowy w systemie ochrony zdrowia"

RELACJA

Projektowana ustawa o jawności życia publicznego prawdopodobnie wejdzie w życie w połowie 2018 roku. Projekt przewiduje odpowiedzialność osobistą dyrektorów za wdrożenie ustawy. M.in. ten wątek podjęli w dyskusji goście sesji "Szpital powiatowy w systemie ochrony zdrowia" podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8-10 marca 2018 r.)

Jak zaznaczała Anna Partyka-Opiela, Senior Associate, Praktyka Life Sciences w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, w myśl projektu ustawy o jawności życia publicznego dyrektorzy szpitali będą musieli wdrożyć efektywne systemy antykorupcyjne.

- Będzie to obowiązek obarczony sankcją, karą grzywny za niewdrożenie lub nieskuteczne wdrożenie, czyli odpowiedzialność osobista - podkreślała prawnik.

Ustawa - jeśli wejdzie w takiej formie jak przewiduje projekt - zobowiąże dyrektorów szpitali m.in. do prowadzenia i publikowania rejestr umów, w tym umów cywilno-prawnych zawartych z lekarzami.

Dyrektorzy szpitali będą też zobowiązani do składania oświadczeń majątkowych.

Zdaniem Anny Partyki-Opieli ustawa nałoży na dyrektorów szpitali dużo nowych obowiązków i stworzy problemy praktyczne, dlatego warto wcześniej zapoznać się z projektowanymi regulacjami.

 ****

 Zaproszenie do udziału w sesji przyjęli (kolejność alfabetyczna):
Marcin Kuta, dyrektor, Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie
Waldemar Malinowski, prezes zarządu, Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych
Anna Partyka-Opiela, Senior Associate, Praktyka Life Sciences, kancelaria DZP
Waldemar Stylo, dyrektor, Szpital Powiatowy w Chrzanowie
Moderacja: Józef Kurek, dyrektor, SP ZOZ Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, prezes zarządu, Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego

Pełna relacja z sesji, z wypowiedziami wszystkich gości sesji, już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl i majowym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia (nr 3/2018).