HCC 2018: przemysł farmaceutyczny - korzystajmy z jego potencjału

RELACJA

- Mamy relatywnie wysokie zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, co oznacza, że ta branża jest dobrym pracodawcą. Tu też są wyższe wynagrodzenia w porównaniu do innych sektorów gospodarki, choć nadal niższe niż w krajach starej Unii Europejskiej - mówiła prof. Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzający DeLab, podczas sesji "Przemysł farmaceutyczny - korzystajmy z jego potencjału", odbywającej się w ramach III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Dodała, że Polska nadal buduje swoje przewagi konkurencyjne bazując na niskich płacach. - Ale to się powoli kończy i konsekwencją zaczynają być braki pracowników. Podobnie relatywnie niskie są inwestycje, a polski przemysł farmaceutyczny dysponuje niekorzystnym bilansem handlowym: import przewyższa eksport. Generują go głównie kraje UE. Nadwyżkę w handlu lekami mamy z kolei z krajami na wschód od Polski (Rosja, Ukraina, Kazachstan) oraz krajami bałtyckimi - mówiła ekspert z DeLab.

Przemysł wysokich technologii
Z kolei zdaniem Bogny Cichowskiej-Dumy, prezes Związku Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, nie do końca jest prawdą, że farmacja jest niedoceniana: - W Polsce fabryki mają także firmy innowacyjne. Są też rozwijane projekty biotechnologiczne. Cechą tej branży jest innowacyjność i bardzo wysoki poziom reinwestycji - mówiła dyrektor Infarmy.

Zwróciła również uwagę na perspektywy wzrostu firm innowacyjnych i generycznych: - Każda z nich ma swoją rolę. Firmy innowacyjne są nośnikiem innowacji. Dlatego nie można wspierać tylko firm generycznych i nagradzać jedynie produkcji aktualnie prowadzonej. Do tego potrzebne jest też stabilne prawo, szczególnie w zakresie refundacji. Nadal czekamy na nowelizację tej ustawy.

- Branża farmaceutyczna jest ważnym elementem stymulacji całej gospodarki. Dla nas ważnym problemem jest presja cenowa. Można zadać pytanie: czy opłaca się tylko sprowadzać leki ze Wschodu i sprzedawać? Warto docenić tych, którzy podejmują wysiłek inwestycyjny - mówił Krzysztof Kopeć, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Powrót do rozmów o RTR
Wiceminister zdrowia, Marcin Czech podkreślał, że resort zdrowia chce, by przemysł farmaceutyczny był ważną częścią gospodarki. - Z pewnością wymaga dużych inwestycji i długoterminowej przewidywalności. W najbliższych tygodniach wrócimy do prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Czasowo zostaną opóźnione prace dotyczące wyrobów medycznych - mówił Marcin Czech.

- Trwają też prace nad RTR (refundacyjny tryb rozwojowy - red.), trwa doprecyzowywanie algorytmów. W nagradzaniu firm będziemy uwzględniać m.in. badania podstawowe, kwestie podatkowe, IT i działania eksportowe - dodał wiceminister zdrowia.

Małgorzata Kudelska z IQVIA RDS Poland podkreślała znaczenie badań klinicznych: - Rocznie rejestrowanych jest w Polsce około 400 nowych badań. Biorąc pod uwagę wielkość populacji, to jednak niewiele. To, co przyciąga producentów leków do prowadzenia u nas badań klinicznych, to wykwalifikowany personel medyczny, który gwarantuje wysokiej jakości danych do raportów. Nadal jednak barierą są niektóre przepisy prawa - stwierdziła Małgorzata Kudelska.

Tomasz Moys, wiceprezes zarządu Zakładów Farmaceutycznych Polpharma, przypomniał, że ta polska firma przeszła wszystkie etapy transformacji: - Historia Polpharmy, to historia transformacji w Polsce. Z lokalnej, generycznej firmy, przeszła do międzynarodowej spółki, która dzisiaj eksportuje leki do 60 krajów.

Rynek jest przeregulowany
Z kolei Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska, zwrócił uwagę, że wpływ na gospodarkę ma nie tylko handel lekami, ale też usługi: - Na cały proces trzeba spojrzeć szerzej, biorąc pod uwagę także aktywność w obszarze bioinformatyki, IT czy badaniach klinicznych - podreślał.

Krzysztof Kępiński, dyrektor Pionu Relacji Zewnętrznych i Rynku Publicznego Szczepionek GSK dodał do tego przewidywalność prawa. Podkreślał znaczenie programu 75+, zachęt dla inwestorów, programów profilaktycznych i rozszerzenia kalendarza szczepień. - Dzięki takim aktywnościom, nasza firma stale inwestuje w Polsce. Niedługo zostanie uruchomiona nowa linia produkcyjna w poznańskim zakładzie koncernu - informował dyr. Kępiński.

Paweł Hincz z kancelarii Baker McKenzie podsumował spotkanie, zwracając uwagę na nadmiar „produkcji prawa”. - Rynek jest przeregulowany. Twórzmy prawo, które jest potrzebne, a nie szkodzi - apelował.

Obszerna relacja z sesji - już wkrótce w portalu rynekzdowia.pl (dział Konferencje).

W panelu uczestniczyli (kolejność alfabetyczna):
Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalny, Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA
Marcin Czech, podsekretarz stanu, Ministerstwo Zdrowia
Paweł Hincz, partner, Baker McKenzie
Wiktor Janicki, dyrektor generalny, Roche Polska Sp. z o.o.
Krzysztof Kępiński, dyrektor, Pion Relacji Zewnętrznych i Rynku Publicznego Szczepionek, GSK Commercial Sp. z o.o.
Krzysztof Kopeć, wiceprezes, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego
Małgorzata Kudelska, Senior Director, Site Management, IQVIA RDS Poland Sp. z o.o.
Tomasz Moys, wiceprezes zarządu, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma
Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzający, DELab, koordynatorka programu Smart Economy & Innovation, Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warszawski
Moderator: Maciej Bogucki, dyrektor, Europejskie Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia