HCC 2017: sesja Neurologia

RELACJA

Dziś już wiadomo, że są obszary w mózgu, gdzie obecne są multipotencjalne komórki, które odpowiednio stymulowane mogłyby tworzyć nowe struktury, doprowadzając do rozwoju mózgu, bądź kompensowaniu funkcji zniszczonych komórek mózgowych - wyjaśniał prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Podczas sesji "Neurologia" odbywającej się w ramach programu II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca 2017 r.) eksperci wskazywali m.in. na możliwości naprawcze niezwykłego narządu, jakim jest mózg.

Jak podkreśliła prof. Krystyna Pierzchała z Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej, mózg jest narządem, który zawiaduje wieloma funkcjami regulacyjnymi i jednocześnie decyzyjnymi sprawując nadzór nad wieloma funkcjami stanu snu i czuwania. Szacuje się, że mózg ludzki zawiera więcej niż 100 miliardów neuronów, komórek glejowych jest natomiast prawdopodobnie dziesięciokrotnie więcej.

- Mózg noworodka waży ok. 400 gram. Jego masa powiększa się najszybciej do 11 roku życia, po to by osiągnąć w wieku dorosłym wagę pomiędzy 1100 a 1700 gramów (średnia waga). Niestety ok. 50 roku życia mózg zaczyna tracić swoją wagę. Przypuszcza się, że ten spadek masy niejako zapowiada pewne procesy, które są być może nieodwracalne - podkreśliła prof. Pierzchała.

Ekspertka dodała też, że w ostatniej dekadzie pojawiły się doniesienia, które wskazują na to, że być może można podważyć tezę, mówiącą iż mózg dojrzały nie podlega żadnej odnowie. Na razie są to badania eksperymentalne, które wskazują jednak, że w mózgu znajdują się komórki macierzyste, które mogą wpływać na jego "odrodzenie".

Prof. Rejdak zaznaczył, że taką dziedziną, która się dosyć silnie rozwija i daje szansę na skuteczniejsze indukowanie ochrony mózgu jest endogenna protekcja- mechanizmy, które są już aktywne w mózgach dorosłych ludzi i naczelnych.

- Okazuje się, że pewne bodźce podprogowe o potencjalnym działaniu uszkadzającym, stymulują układ nerwowy i w niewielkim zakresie indukują coś co my później obserwujemy jako dość silny mechanizm protekcyjny. Wydaje się, że jest to najsilniejszy mechanizm obronny, który można wygenerować w sposób farmakologiczny - tłumaczył prof. Rejdak.

Zaznaczył też, że mechanizmy obronne są wpisane zarówno w udar, padaczkę, chorobę Parkinsona, jak też inne choroby neurozwyrodnieniowe. Chemiczne prekondycjonowanie, to technika, która została opatentowana w USA. Okazuje się, że po takim prekondycjonowaniu włącza się ogromna maszyneria z produkcją czynników troficznych.

- To jest ta zdolność mózgu do własnej ochrony przez różne mechanizmy. Nie do końca wiemy jak je indukować, który z mechanizmów jest najmocniejszy. Jest też bardzo wiele różnych molekuł przypisywanych do tego mechanizmu, a to się przekłada na pewne zdolności wzrostowe, tworzenie nowych połączeń dendrytycznych czy też prawdopodobnie na powstawanie nowych komórek. Potrzeba jednak jeszcze trochę czasu, żeby to potwierdzić - podsumował prof. Rejdak.

Dodał: - Od lat mówimy o tej neurogenezie, nawet potencjalnie obecnej u osób dorosłych, gdzie wydawałoby się, że proces rozwoju mózgu już się zakończył. Bez wątpienia są obszary w mózgu, choćby w zakresie hipokampu, gdzie te multipotencjalne komórki są obecne i odpowiednio stymulowane mogłyby tworzyć nowe struktury.

Szersze relacje z sesji HCC, z wypowiedziami wszystkich uczestników dyskusji, wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl, a także w kwietniowym i majowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 4/2017 i nr 5/2017).