HCC 2017: opieka koordynowana

RELACJA

NFZ wprowadzi niebawem program opieki koordynowanej nad dziećmi z autyzmem, w opracowaniu jest kolejny program - dotyczący pacjentów z otyłością - poinformował podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca) dyr. Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ Wojciech Zawalski.

Jak powiedział dyr. Wojciech Zawalski, NFZ ma już niemal gotowy program opieki koordynowanej, napisany w związku z ustawą "Za życiem", skierowany do dzieci dotkniętych autyzmem i zaburzeniami rozwojowymi.

- Myślę, że w najbliższych tygodniach pojawi się zarządzenie prezesa NFZ wprowadzające taki program opieki koordynowanej. Obejmie on cały okres życia - od stwierdzenia u dziecka po urodzeniu zaburzenia pod postacią autyzmu, przez cały wiek dziecięcy i dorosłości - mówił dyr. Zawalski w czwartek (9 marca) podczas odbywającej się w trakcie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych sesji "Opieka koordynowana w różnych dziedzinach medycyny".

Jak dodał, program został tak napisany, by nie stawiał w opiece koordynowanej cezury 18 lat. - W przypadku chorób ciężkich, dotykających osoby przez cale życie, nie chcemy dzielić opieki koordynowanej na pediatryczną i potem obejmującą wiek dorosłości, lecz płynnie przechodzić między tymi okresami - tłumaczył.

Jak wynika z informacji przekazanych przez dyr. Zawalskiego, NFZ pracuje też nad projektem opieki koordynowanej dotyczącym diagnostyki i leczenia otyłości, który ma być wdrożony w oparciu o podstawową opiekę zdrowotną.

Dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ wyjaśnił, że lekarze POZ z powodzeniem mogą prowadzić pacjentów z otyłością powikłaną chorobami kardiologicznymi czy cukrzycą.

- To niezwykle ważki problem, bo mamy coraz więcej otyłych pacjentów. W programie oprócz leczenia chcemy zawrzeć elementy dietetyki. W powstającym projekcie przewidziana jest też szersza opieka specjalistyczna - informował dyr. Zawalski, dodając, że na ten program lekarze POZ otrzymaliby budżet powierzony.

Lekarz POZ prowadzący pacjenta w programie, miałby decydować jakiej konsultacji potrzebuje pacjent z otyłością i jakiego wymaga leczenia. - Następnym krokiem może być, w szczególnych wskazaniach, leczenie bariatryczne i również opieka po tych operacjach sprawowana przez lekarza POZ - proponował dyr. Zawalski.

Podkreślał, że i na tym etapie program zawiera element edukacyjny, nawet u pacjenta po operacji bariatrycznej, gdyż taki zabieg nie rozwiązuje problemów związanych z wielochorobowością czy złymi nawykami żywieniowymi.

Obszerna relacja z sesji, z wypowiedziami wszystkich gości panelu, już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl i kwietniowym numerze miesięcznika Rynek Zdrowia.