XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

7. Festiwal KultURO. Wydarzenia, które łączy profilaktykę urologiczną z muzyką

Bezpłatne badania, konsultacje telefoniczne, konkursy, lekcje prozdrowotne i koncert. Startuje 7. edycja Festiwalu KultURO - niezwykłego wydarzenia, które łączy urologię z muzyką. Potrwa od 27 września do 2 października br.

Za ideą festiwalu stoi prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, ale też lider zespołu rockowego EndoPower.

Hasło tegorocznej edycji festiwalu brzmi „Dla taty”, gdyż część wydarzenia i akcji jest zaadresowana do dzieci. Na cały tydzień Kraków zamieni się w stolicę urologii, gdyż od 27 września do 2 października odbędzie się sporo wydarzeń promujących profilaktykę urologiczną, której celem jest zwiększenie społecznej świadomości dotyczącej chorób układu moczowego.

Konsultacje i bezpłatne badania dla pacjentów

Statystyki i prognozy są takie: liczba zachorowań na raka pęcherza moczowego czy gruczołu krokowego będzie rosła. Ludzie żyją coraz dłużej, a zapadalność na te choroby wzrasta z wiekiem. W 2008 r. odnotowano prawie 900 tys. nowych przypadków zachorowań na raka prostaty na świecie i prawie 260 tys. zgonów. Eksperci w pismach medycznych podają, że do 2030 r. liczby te mogą wzrosnąć do 1,7 mln przypadków nowych zachorowań i prawie pół miliona przypadków śmiertelnych.

Dlatego najważniejszym punktem festiwalowych wydarzeń będzie Dzień Otwarty w gabinetach urologicznych Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz konsultacje telefoniczne ze specjalistami.

Zapisy na bezpłatne konsultacje w ramach Dnia Otwartego są obowiązkowe. Rejestracja telefoniczna odbywa się od 27 września w godzinach 12.00-14.00 pod nr tel. 12 400 25 41.

Dzień Otwarty odbędzie się 2 października w godz. 9-12 w Poradni Urologicznej Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego 2 w Krakowie.

Natomiast infolinia urologiczna (tel. 12 400 25 40 lub 459 595 566), dzięki której pacjenci będą mogli anonimowo porozmawiać ze specjalistami, zadać nurtujące ich pytania, wystartuje 27 września i czynna będzie aż do 1 października 2021. Bezpłatne porady lekarze udzielą w godzinach 12.00-14.00.

Nowotwór prostaty jest aktualnie drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. - Badanie prostaty nie jest przyjemne zarówno dla lekarza, jak i pacjenta, natomiast jest konieczne u każdego mężczyzny po 50. roku życia i bezwzględnie konieczne u mężczyzny po 40 .roku życia, w którego rodzinie stwierdzono występowanie raka gruczołu krokowego. Zdecydowaną liczbę chorych można uratować, jeśli zgłoszą się do nas w odpowiednim czasie - podkreśla prof. Piotr Chłosta.

Konkurs i prelekcje

W tym roku organizatorzy KultURO wykorzystują także niespożytą energię dzieci. To do nich adresują m.in. lekcje prozdrowotne i konkurs plastyczny, to z nimi chcą rozmawiać o chorobach, profilaktyce oraz o tym, w jaki sposób podejmować te trudne tematy z rodzicami. Najmłodsi będą w tym roku ambasadorami profilaktyki urologicznej.

Spotkania edukacyjne w krakowskich szkołach średnich zostaną przeprowadzone przez wybitnych krakowskich specjalistów urologii, którzy wytłumaczą na czym polega problem zachorowań urologicznych i na jakie symptomy szczególnie warto zwrócić uwagę.

Zainteresowani wydarzeniem nauczyciele, dyrektorzy szkół średnich, sami uczniowie bądź mogą zapisywać się na lekcje prozdrowotne przez e-mail: kulturo@urodzenizdrowi.pl do 10 października 2021. Urolodzy apelują o profilaktykę też do najmłodszych mieszkańców Krakowa, organizując dla nich konkurs plastyczny pod tytułem „Zdrowy tata”.

W imprezie wziąć udział mogą uczniowie szkół podstawowych z klas 1-3 z Krakowa i powiatu krakowskiego, a na zwycięzców czekają cenne nagrody.

Pracę należy przesłać listownie na adres: ul. Grabarska 13/3, 31-131 Kraków z dopiskiem „konkurs plastyczny” w terminie do 15 października 2021 roku (decyduje data stempla pocztowego). Szczegóły i zasady konkursu: https://kulturo.eu/

Muzyka na cześć profilaktyki

Tradycyjnie festiwal zwieńczy wyjątkowy koncert rockowy z udziałem zespołu EndoPower, a także Janusza Grzywacza, zespołu Skaldowie oraz Marka Piekarczyka. Koncert odbędzie się 2 października o godz. 18.30 w klubie muzycznym Forty Kleparz. Wstęp bezpłatny.

Stali uczestnicy KultUro już wiedzą, że festiwal to także solidna dawka muzycznej energii. Gospodarz wieczoru to rockowy zespół EndoPower, w skład którego wchodzą trzej profesorowie urologii: Piotr Chłosta, Marcin Słojewski i Tomasz Szydełko. Łączy ich nie tylko zawodowa pasja, ale też muzyka.

Festiwal KultURO jest częścią międzynarodowej kampanii Tydzień Urologii promującej profilaktykę urologiczną.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum