KR/Rynek Zdrowia | 01-12-2014 10:49

Gdańsk: naukowiec GUMed wyróżniony przez kardiologów

Dr Piotr Bandosz z Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed otrzymał główną nagrodę za najlepszą pracę oryginalną podczas konferencji naukowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego ''Kardiologia Prewencyjna 2014''.

Fot. Archiwum

Jak informuje Gdański Uniwersytet Medyczny, w pracy ''Wpływ leczenia statynami oraz zmian stylu życia na redukcję stężenia cholesterolu w Polsce i Anglii'' dr Bandosz wykazał, że korzystne zmiany w zakresie lipidów dokonały się w ostatniej dekadzie w Polsce niemal wyłącznie dzięki farmakoterapii statynami. Odwrotnie niż w Anglii, nie wykazano w naszym kraju redukcji spożycia tłuszczów nasyconych jako efektów działania państwa w zakresie zdrowia publicznego i interwencji populacyjnych.

Współautorami ww. badań byli eksperci z Uniwersytetu w Liverpool oraz dr M. Rutkowski, prof. B. Wyrzykowski i prof. T. Zdrojewski z GUMed. Analizy wykonano w ramach realizacji dwóch projektów Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed: NATPOL 2011 i Euroheart 2 (grant Komisji Europejskiej). Dzięki nagrodzie dr Piotr Bandosz ma m.in. zapewniony udział w Kongresie EuroPrevent w Lizbonie w 2015 r.