Żywiec: zakończenie budowy nowego szpitala do końca października "bardzo realne"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2019 16:51

W październiku powinna się zakończyć budowa szpitala w Żywcu - powiedział w czwartek (11 lipca) starosta żywiecki Andrzej Kalata. Dodał, że w pierwszym kwartale 2022 r. mogłyby nastąpić przenosiny placówki z dotychczasowej wysłużonej siedziby do nowego obiektu.

Żywiec: zakończenie budowy nowego szpitala do końca października "bardzo realne"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Inwestycja realizowana jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) żywieckiego starostwa z firmą InterHealth Canada. To pierwszy taki projekt w Polsce. Szpital powstaje na działce należącej do powiatu. Partner prywatny zaprojektował go i realizuje roboty budowlane. Po ich zakończeniu otworzy placówkę i będzie świadczył w nim usługi medyczne na podstawie umowy PPP z samorządem.

Starosta Kalata ocenił, że zakończenie prac budowlanych do końca października jest "bardzo realne". Potem muszą nastąpić dość czasochłonne odbiory obiektu. Jego zdaniem w pierwszym kwartale przyszłego roku powinno nastąpić przeniesienie szpitala z dotychczas zajmowanego obiektu do nowego.

Samorządowiec zapewnił, że nie będzie problemu z dokonaniem cesji kontraktu z NFZ na partnera prywatnego.

Umowę o partnerstwie starostwo i firma podpisały w 2011 r. Budowa rozpoczęła się w 2015 r. Jesienią ub.r. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił InterHealth Canada kredytu na dokończenie budowy szpitala i wyposażenie go w niezbędny sprzęt. Bank podał wówczas, że łączna kwota finansowania wyniosła 140 mln zł, co stanowi ok. 60 proc. wartości inwestycji.

Budynek szpitala liczy cztery kondygnacje. Jego powierzchnia wynosi ok. 18 tys. mkw. Znajdzie się w nim 340 łóżek szpitalnych i 40 łóżek opieki długoterminowej. Będzie realizował wszystkie usługi medyczne świadczone w istniejącej placówce i wiele nowych. Zyska m.in. szpitalny oddział ratunkowy, który zostanie wyposażony w lądowisko dla śmigłowca medycznego, co zagwarantuje pacjentom w stanach nagłych szybszy dostęp do opieki.

Chorzy korzystają obecnie z ponad stuletniego kompleksu szpitalnego.

InterHealth Canada od ponad 20 lat zarządza placówkami medycznymi w różnych krajach, m.in. w Turcji i w Wielkiej Brytanii.

Marek Szafrański (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze