Żywiec: we wrześniu ruszą przenosiny szpitala do nowego budynku; wybudowany w ramach PPP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2020 13:20

24 września rozpoczną się przenosiny żywieckiego szpitala powiatowego do nowego budynku, który został wybudowany od podstaw - poinformował w piątek (21 sierpnia) PAP dyrektor placówki Antoni Juraszek. Przenosiny potrwają do końca miesiąca.

Żywiec: we wrześniu ruszą przenosiny szpitala do nowego budynku; wybudowany w ramach PPP
Wizualizacja szpitala wg projektu z 2016 r. Fot. archiwum RZ

- Zakładamy, że od października szpital będzie działał już w nowym budynku - powiedział Juroszek.

Dyrektor poinformował, że 24 września żywiecki szpital zostanie zamknięty na parę dni. Pacjenci zostaną wypisani, a szpital nie będzie przyjmował nowych. Po przenosinach zacznie działać w nowej siedzibie. 24 września dokonana zostanie też cesja kontraktu z NFZ na rzecz partnera prywatnego, który poprowadzi szpital w nowej siedzibie.

Szpital wybudowano w formule partnerstwa publiczno-prywatnego starostwa żywieckiego z firmą InterHealth Canada. To pierwszy taki projekt w Polsce. Szpital powstał na działce należącej do powiatu. Partner prywatny zaprojektował go i zrealizował roboty budowlane. Po przeprowadzce będzie świadczył w nim usługi medyczne na podstawie umowy PPP z samorządem.

Umowę o partnerstwie starostwo i firma podpisały w 2011 r. Budowa rozpoczęła się w 2015 r. Jesienią ub.r. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił InterHealth Canada kredytu na dokończenie budowy szpitala i wyposażenie go w niezbędny sprzęt. Bank podał wówczas, że łącznie kredyt wyniósł 140 mln zł.

Starosta żywiecki Andrzej Kalata wiosną informował, że budowa i wyposażenie szpitala kosztowały 220 mln zł. Do tego należy doliczyć ok. 18 mln zł, które dołożył powiat, m.in. budując drogę.

Budynek szpitala liczy cztery kondygnacje. Ma ok. 18 tys. mkw. Znajdzie się w nim 340 łóżek szpitalnych i 40 łóżek opieki długoterminowej. Będzie realizował wszystkie usługi medyczne świadczone w istniejącej placówce i wiele nowych. Zyska m.in. szpitalny oddział ratunkowy i lądowisko dla śmigłowca medycznego, co zagwarantuje pacjentom w stanach nagłych szybszy dostęp do opieki.

Chorzy korzystają obecnie z ponadstuletniego kompleksu szpitalnego. Jego przenosiny miały nastąpić wiosną br., ale plany pokrzyżował COVID-19.

InterHealth Canada od ponad 20 lat zarządza placówkami medycznymi w różnych krajach, m.in. w Turcji i w Wielkiej Brytanii. 

PAP - Marek Szafrański

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum