Żywiec: w poniedziałek otwarcie szpitala wybudowanego w partnerstwie publiczno-prywatnym

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 20 września 2020 18:57

Nowy szpital powiatowy w Żywcu zostanie oficjalnie otwarty w poniedziałek (21 września). Inwestycja o wartości około 220 mln zł realizowana została w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Żywiec: w poniedziałek otwarcie szpitala wybudowanego w partnerstwie publiczno-prywatnym
Nowy szpital powiatowy w Żywcu; FOT. szpitalzywiec.pl

Budynek szpitala liczy cztery kondygnacje. Jego powierzchnia wynosi ok. 18 tys. mkw. Znajdzie się w nim 340 łóżek szpitalnych w dziewięciu oddziałach i 40 łóżek opieki długoterminowej. Placówka będzie realizowała wszystkie świadczenia w dotychczas funkcjonującej, starej lecznicy w Żywcu (ponadstuletni kompleks szpitalny), a także uruchomi nowe zakresy usług.

Inwestycja w całości zrealizowana została w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) żywieckiego starostwa z firmą InterHealth Canada. To pierwszy taki projekt w Polsce. Szpital powstał na działce należącej do powiatu. Partner prywatny zaprojektował go i zrealizował roboty budowlane. Firma InterHealth Canada będzie świadczyła w nowym szpitalu usługi medyczne na podstawie umowy PPP z samorządem i cesji kontraktu z NFZ.

Przypomnijmy, że umowę o partnerstwie starostwo i firma podpisały w 2011 r. Budowa rozpoczęła się w 2015 r. Jesienią ub.r. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił InterHealth Canada kredytu na dokończenie budowy szpitala i wyposażenie go w niezbędny sprzęt.

InterHealth Canada od ponad 20 lat zarządza placówkami medycznymi w różnych krajach, m.in. w Turcji i w Wielkiej Brytanii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum