Żywiec: udany projekt PPP pociągnie realizację kolejnych?

Autor: LJ/rynekzdrowia.pl • • 30 stycznia 2012 16:56

Najbardziej zaawansowany projekt PPP w obszarze ochrony zdrowia w Polsce, budowa szpitala w Żywcu, ma być domknięty finansowo jesienią br.

- Najpóźniej do 2016 r. mamy mieć usługi zdrowotne świadczone na najwyższym poziomie, ale nie osiągniemy tego bez odpowiedniego wsparcia kapitałowego i know-how - podkreślał Krzysztof Siwek, dyrektor Departamentu Przygotowania Projektów Indywidualnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego podczas konferencji "Kanadyjskie doświadczenie w realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego", zorganizowanej przez Ambasadę Kanady w poniedziałek (30 stycznia). Patronem spotkania było Ministerstwo Gospodarki.

Dyrektor Siwek przypomniał, że szpital jest często największym pracodawcą w regionie i odgrywa znaczną rolę w jego rozwoju. Tak właśnie było w Żywcu, jednak tamtejszy samorząd nie był w stanie udźwignąć ciężaru budowy nowej lecznicy. Potężnej inwestycji nie dało się uniknąć: stary obiekt nie spełniał wymagań, a jego modernizacja nie wchodziła w grę. Dlatego lokalny samorząd zdecydował się na poszukanie prywatnego inwestora.

W ub. r. kanadyjska firma InterHealth Canada rozpoczęła pilotażowy projekt PPP dotyczący budowy szpitala i świadczenia usług medycznych w Żywcu. 15 września 2011 r. żywieckie starostwo powiatowe i InterHealth Canada podpisały umowę o partnerstwie. Według harmonogramu, najpóźniej we wrześniu 2012 r. nastąpi zamknięcie finansowe, czyli podpisanie ostatecznej umowy z instytucjami finansowymi.

Do maja br. spółka opracuje projekt budowlany oraz uzyska pozwolenie na budowę. Jednocześnie trwać będą przetargi na budowę szpitala i zakup sprzętu na potrzeby placówki. Do sierpnia 2012 r. powinien zakończyć się proces wyłonienia generalnego wykonawcy obiektu.

W październiku 2012 r. planowane jest rozpoczęcie budowy szpitala. W 2015 r. nastąpi otwarcie placówki i przyjęcie pierwszych pacjentów. Nowy szpital będzie liczył 4 kondygnacje i ponad 24 tys. mkw. powierzchni całkowitej.

Udana realizacja przedsięwzięcia w ramach PPP może pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie tą formą rozwoju. - Mamy już kilkanaście innych koncepcji, opartych na żywieckim modelu. Są już kolejni do skorzystania z tej opcji - mówił dyrektor Siwek.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum