Żywiec: tak powstaje pierwszy w kraju szpital budowany w ramach PPP

Autor: naszemiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2018 20:47

Budowany od podstaw w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) nowy Szpital Powiatowy w Żywcu uzyskał "stan surowy". Wiele wskazuje na to, że pierwsza na taką skalę w ochronie zdrowia inwestycja oparta o PPP w końcu znajdzie swój pozytywny finał.

Termin oddania szpitala może zostać przesunięty o 2-3 miesiące - stwierdził starosta Kalata po piątkowej wizytacji budowy Szpitala Powiatowego w Żywcu. Źródło: strona Starostwa Powiatowego w Żywcu.

W piątek (19 stycznia) na terenie budowy Szpitala Powiatowego w Żywcu odbyło się spotkanie przedstawicieli partnera prywatnego - firmy InterHealth Canada Limited i partnera publicznego - Starostwa Powiatowego.

Jak podano, spotkanie miało na celu m.in. zapoznanie się z postępem prowadzonych wewnętrznych prac budowlanych. Starosta żywiecki Andrzej Kalata poinformował na konferencji prasowej, że do końca stycznia powinna być gotowa stolarka okienna w budowanym szpitalu.

- Nie mamy jednoznacznej informacji od partnera prywatnego o przedłużeniu terminu oddania do użytku. Jednak musimy liczyć się z tym, że termin może zostać przesunięty o 2-3 miesiące - stwierdził starosta Kalata, cytowany przez portal naszemiasto.pl

Jak przypomina portal naszemiasto.pl, pod koniec ub. roku zmienił się wykonawca budowy Szpitala Powiatowego. Budową zajęła się żywiecka spółka WODPOL.

Żywiecczyzna była pierwszym samorządem w Polsce, który spróbował PPP. Decyzję podjęto w 2008 roku. Do realizacji projektu wybrano ofertę z Kanady. InterHealth Canada ma wybudować szpital wykładając na ten cel pieniądze, a potem przez 30 lat zarządzać nim i zarabiać na tym. Robi tak już w przypadku placówek na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W starostwie budowę szpitala w ramach PPP uznano za jedyny racjonalny wybór w sytuacji, gdy stary budynek Szpitala Powiatowego nie nadaje się do remontu w celu uzyskania nowoczesnych standardów technicznych, a powiat nie posiada i nie zdobędzie samodzielnie środków na wzniesienie nowego obiektu.

Umowa została podpisana we wrześniu 2011 roku. W 2015 roku szpital miał przyjąć pierwszych pacjentów. Tak się nie stało. Powód: przeciągające się negocjacje z bankami dotyczące kredytu na sfinansowanie inwestycji. Głównym powodem było wówczas to, że kontrakty z NFZ zawierane są na zbyt krótki okres.

Na szczęście przeszkody związane z finansowaniem udało się wreszcie pokonać. W lipcu 2016 r. powstały fundamenty szpitala. Placówka rośnie w oczach. Według pierwotnych planów szpital miał być gotowy w lipcu 2018 r.

Więcej: zywiec.naszemiasto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum