Żywiec: szpital wstrzymał przyjęcia, rusza przeprowadzka do nowego obiektu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2020 08:02

Szpital Powiatowy w Żywcu zawiesił we wtorek (22 września) pracę izby przyjęć - podał dyrektor Antoni Juraszek. Decyzja wiąże się z przenosinami placówki do nowego budynku, który w poniedziałek został oficjalnie otwarty. Przeprowadzka ma się zakończyć we wrześniu.

Żywiec: szpital wstrzymał przyjęcia, rusza przeprowadzka do nowego obiektu
Nowy szpital powiatowy w Żywcu; FOT. Materiały prasowe

"W związku z toczącym się procesie przeniesienia do nowego +Szpitala Żywiec+ oraz planowaną na 24 września cesją kontraktów, w tym praw i obowiązków z umowy PPP na rzecz partnera prywatnego, (…) zawieszona zostaje praca izby przyjęć do czasu przeniesienia usług medycznych i rozpoczęcia ich realizacji w nowej lokalizacji" - głosi komunikat.

Najbliższe szpitale czynne są w Bielsku-Białej, Suchej Beskidzkiej i w Cieszynie.

Nowy budynek, wzniesiony na peryferiach Żywca, został już oficjalnie otwarty. Jego budowa zrealizowana została w partnerstwie publiczno-prywatnym żywieckiego starostwa z InterHealth Canada. To pierwszy taki projekt w Polsce. Szpital powstał na działce należącej do powiatu. Partner prywatny zaprojektował go i zrealizował roboty budowlane. Po przeprowadzce będzie świadczył w nim usługi medyczne na podstawie umowy PPP z samorządem.

Umowę o partnerstwie starostwo i firma podpisały w 2011 r. Budowa rozpoczęła się w 2015 r. Placówka kosztowała z wyposażeniem ok. 230 mln zł. Do tego należy jeszcze doliczyć ok. 18 mln zł, które dołożył powiat, m.in. budując drogę.

Budynek szpitala liczy cztery kondygnacje. Jego powierzchnia wynosi ok. 18 tys. mkw. Działały będą w nim oddziały chorób wewnętrznych, chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii ogólnej z pododdziałem onkologicznym, ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny, pediatryczny, intensywnej terapii, a także - w innym budynku - rehabilitacyjny. Planowane jest stworzenie kardiologii i neurologii.

Nowa placówka dysonuje 280 miejscami dla pacjentów. Przenosiny miały nastąpić wiosną br., ale plany pokrzyżował COVID-19.

InterHealth Canada od ponad 20 lat zarządza placówkami medycznymi w różnych krajach, m.in. w Turcji i w Wielkiej Brytanii.

Marek Szafrański (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum