Żywiec: szpital w partnerstwie publiczno-prywatnym powstaje w bólach

Autor: RZ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2017 11:19

Pierwsza w Polsce budowa szpitala z wykorzystaniem partnerstwa publiczno-prywatnego to prawdziwa droga przez mękę. Żywiecki powiat nie należy do krezusów finansowych i na to by wybudować szpital za samorządowe pieniądze, niezwykle potrzebny na obszarze Żywiecczyzny, nie było szans. Zdecydowano się na jego budowę w systemie PPP. Czy to był błąd?

Żywiec: szpital w partnerstwie publiczno-prywatnym powstaje w bólach
Tak będzie wyglądał szpital w Żywcu wybudowany w ramach PPP. Fot. archiwum

Żywiecczyzna była pierwszym samorządem w Polsce, który spróbował PPP. Decyzję podjęto w 2008 roku. Do realizacji projektu wybrano ofertę z Kanady. InterHealth Canada ma wybudować szpital, a potem nim przez 30 lat zarządzać nim i zarabiać na tym. Robi tak już w przypadku placówek na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Czytaj także: Żywiec: pierwszy projekt budowy szpitala w ramach PPP - podpisano umowę

Umowa została podpisana we wrześniu 2011 roku. W 2015 roku szpital miał przyjąć pierwszych pacjentów. Tak się nie stało. Powód: przeciągające się negocjacje z bankami dotyczące kredytu na sfinansowanie inwestycji. Głównym powodem było to, że kontrakty z NFZ zawierane są na zbyt krótki okres. Na szczęście przeszkody związane z finansowaniem udało się wreszcie pokonać. W lipcu zeszłego roku powstały fundamenty szpitala. Placówka rośnie w oczach. W lipcu przyszłego roku szpital ma przyjąć pierwszych pacjentów.

Czytaj także: Żywiec: ruszyły prace budowlane, szpital będzie gotowy w 2018 r.

Starosta żywiecki Andrzej Kalata nie kryje rozgoryczenia, że projekt nie otrzymał nawet najmniejszego wsparcia ze strony państwa. Dodatkowo wchodząca 1 października w życie ustawa o sieci szpitali także nie przyniesie żywieckiej placówce nic dobrego. Żywiecka placówka ma co prawda znaleźć się w sieci, ale ryczałt pokrywać będzie tylko koszt pensji i usług medycznych. Natomiast partner starostwa w inwestycji wydał na nią około 200 mln zł, musi spłacać kredyt, tymczasem finansowanie nie przewiduje nawet amortyzacji.

Czy jakiś samorząd zdecyduje się jeszcze na formułę PPP przy budowie placówki medycznej? Odpowiedz wydaje się jednoznaczna.  Zdaniem Katarzyny Sobiech-Grabki z fundacji Centrum PPP, projekty partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze zdrowia nie udają się ze względu na niezrozumienie formuły PPP w sektorze publicznym i próby przerzucania na partnera prywatnego zbyt dużego ryzyka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum