Żywiec: szpital powiatowy budowany w formule PPP ruszy wiosną 2020 roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2019 15:33

W kwietniu przyszłego roku nowy szpital powiatowy w Żywcu przyjmie pierwszych pacjentów - poinformował w środę (6 listopada) starosta żywiecki Andrzej Kalata. Inwestycja za około 220 mln zł realizowana jest w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Żywiec: szpital powiatowy budowany w formule PPP ruszy wiosną 2020 roku
Starosta żywiecki Andrzej Kalata z częscią dokumetacji budowy żywieckiej lecznicy; FOT. PTWP

Starosta powiedział, że budowa jest na ukończeniu. Zaznaczył, że boi się operować konkretnymi datami, ale z informacji od wykonawcy wynika, że chce on w grudniu tego roku zgłosić obiekt do odbiorów związanych z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

- Z kolei partner prywatny zadeklarował, że robi wszystko, by już w kwietniu przyszłego roku pierwsi pacjenci mogli być przyjęci w nowym szpitalu - wyjaśnił starosta.

Inwestycja realizowana jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) żywieckiego starostwa z firmą InterHealth Canada. To pierwszy taki projekt w Polsce. Szpital powstaje na działce należącej do powiatu. Partner prywatny zaprojektował go i realizuje roboty budowlane. Po ich zakończeniu otworzy placówkę i będzie świadczył w nim usługi medyczne na podstawie umowy PPP z samorządem.

Andrzej Kalata zapewnił, że nie będzie problemu z dokonaniem cesji kontraktu z NFZ. - Mamy dokument z ministerstwa i NFZ jednoznacznie wskazujący, że przeniesienie umowy na świadczenia szpitalne w tym konkretnym przypadku jest zasadne - dodał.

Umowę o partnerstwie starostwo i firma podpisały w 2011 r. Budowa rozpoczęła się w 2015 r. Jesienią ub.r. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił InterHealth Canada kredytu na dokończenie budowy szpitala i wyposażenie go w niezbędny sprzęt. Bank podał wówczas, że łączna kwota finansowania wyniosła 140 mln zł.

Andrzej Kalata powiedział, że budowa i wyposażenie szpitala to koszt 220 mln zł. - W tym się zawierają wszystkie działania partnera, łącznie z projektem i budową, a także wyposażeniem. Sama budowa to koszt ok. 170 mln zł. Te kwoty nie zawierają naszych nakładów, m.in. na budowę drogi i przyłączy. Szacujemy, że wydaliśmy już ok. 18 mln zł - powiedział.

Budynek szpitala liczy cztery kondygnacje. Jego powierzchnia wynosi ok. 18 tys. mkw. Znajdzie się w nim 340 łóżek szpitalnych i 40 łóżek opieki długoterminowej. Będzie realizował wszystkie usługi medyczne świadczone w istniejącej placówce i wiele nowych. Zyska m.in. szpitalny oddział ratunkowy, który zostanie wyposażony w lądowisko dla śmigłowca medycznego, co zagwarantuje pacjentom w stanach nagłych szybszy dostęp do opieki.

Chorzy korzystają obecnie z ponadstuletniego kompleksu szpitalnego.

InterHealth Canada od ponad 20 lat zarządza placówkami medycznymi w różnych krajach, m.in. w Turcji i w Wielkiej Brytanii.

Marek Szafrański (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum