Żywiec: posłanka krytycznie o szpitalnym PPP, wicestarosta odpowiada

www.portalsamorzadowy.pl Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl • Źródło: Portal Samorządowy/Rynek Zdrowia   • 26 lipca 2013 20:58

Czy nadzieja na budowę nowego szpitala w ramach partnerstwa publiczno prywatnego wygasa? Atmosfera wokół planowanej inwestycji jest coraz gorsza - pisze Gazeta Żywiecka.

Żywiec: posłanka krytycznie o szpitalnym PPP, wicestarosta odpowiada

Poseł Małgorzata Pępek na ostatniej sesji rady powiatu zarzuciła wicestaroście Andrzejowi Kalacie, że starostwo nie informuje rzetelnie o procesie inwestycyjnym związanym z budową nowego szpitala powiatowego.

W efekcie pojawia się niepewność i wątpliwości. Dotyczą one m.in. warunków, na jakich starostwo ma przekazać pod nową inwestycję prywatnemu partnerowi nieruchomości starego i nowego szpitala oraz gwarancji, jakie starostwo miało złożyć inwestorowi.

Starostwo - bezprawnie zdaniem posłanki - objęło te części umowy klauzulą "tajemnicy przedsiębiorstwa" odmawiając udostępniania tych informacji opinii publicznej. Prawdziwe poruszenie wywołało natomiast pytanie, które posłanka sformułowała na zakończenie wystąpienia podczas sesji - podaje Gazeta Żywiecka.

- Chciałabym zapytać wicestarostę Andrzeja Kalatę, czy prawdą jest, że przebywał pan z rodziną na wypoczynku w Dubaju na zaproszenie firmy, z którą starostwo zawarło umowę na budowę szpitala? Jeśli tak, to na czyj koszt ?

- Nigdy nie byłem w Dubaju. Nie byłem też w Kanadzie, Londynie ani żadnym innym miejscu w którym InterHealth ma swoje szpitale - odpowiada tymczasem Andrzej Kalata. - To zresztą byłoby trudne do wykonania z jednego prostego powodu - panicznie boję się latać. Poza tym za wszystkie wyjazdy w ciągu ostatnich dwóch lat płaciłem z własnej kieszeni. Raz tylko byłem na koszt starostwa - w Szczytnie, jako członek oficjalnej delegacji.

Gazeta Żywiecka przypomina, że Najwyższa Izba Kontroli zbadała jak samorządy radzą sobie z inwestycjami opartymi na partnerstwie publiczno-prywatnym. Kontrolę NIK przeprowadziła w ubiegłym roku. 

Żywieckie starostwo znalazło się w grupie 12 instytucji, co do których NIK nie stwierdziła żadnych uchybień, ani nieprawidłowości. W związku z tym nie inspektorzy nie wystosowali w tej sprawie wystąpień pokontrolnych. Co więcej NIK przedstawiła przedsięwzięcie żywieckiego starostwa jako przykład prawidłowego przygotowania inwestycji do formuły PPP.

Więcej czytaj w Portalu Samorządowym

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum