Żywiec: pierwszy projekt budowy szpitala w ramach PPP - podpisano umowę

Autor: MS,XX/Rynek Zdrowia • • 15 września 2011 18:15

Prywatna firma ma sfinansować i wybudować szpital, a potem przez 30 lat nim zarządzać i świadczyć usługi medyczne. Pilotażowy w Polsce projekt Partnerstwa Publiczno Prywatnego w służbie zdrowia zrealizują wspólnie w Żywcu - starostwo powiatowe oraz InterHealth Canada Limited. W czwartek (15 września) w sali sesyjnej rady powiatu żywieckiego uroczyście podpisano umowę PPP.

Żywiec: pierwszy projekt budowy szpitala w ramach PPP - podpisano umowę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Koszt inwestycji w ramach PPP szacuje się na ok. 200 mln zł. Partner publiczny wniesie do projektu teren i wyposażenie starego szpitala, działkę pod nowy obiekt oraz drogę dojazdową, którą zobowiązuje się wybudować. Prywatny partner wybuduje nowy szpital i ma nim zarządzać przez 30 lat.
 
Firma InterHealth Canada zakłada, że dzięki inwestycji w powiecie przybędzie ok. 300 nowych miejsc pracy. Przeprowadzona zostanie rewitalizacja terenu starego szpitala. Ma tam powstać - według zapewnień partnera prywatnego - kompleks geriatryczny. Według planów działać tam mogą poradnie dla osób starszych, oddział opieki długoterminowej, kompleks domów spokojnej starości oraz hotel uzdrowiskowy. Przebudowa starego szpitala rozpocznie się po uruchomieniu usług medycznych w nowym obiekcie.
 
- Planując inwestycję, podejmujemy globalne analizy. W Europie Środkowo-Wschodniej tylko Polska ma w nich zielone światło - tak George Commander, prezes InterHealth Canada Limited komentuje decyzję o wejściu na polski rynek.
 
Dodaje: - Wśród samorządów w Polsce z kolei najbardziej zaawansowaną wizję i największą determinację w realizacji projektu ma powiat żywiecki.
 
Jak zaznacza Commander przed partnerami starania o zapewnienie sfinansowania inwestycji, które w dużej mierze zależy od warunków kontraktowania usług medycznych w Polsce. W ciągu 12 miesięcy ma powstać dokumentacja projektowa, tak by można było wystąpić o pozwolenie na budowę. Sama realizacja inwestycji potrwa 30 miesięcy.
 
- Nowy szpital, bedzie przyjmował pacjentów w ramach kontraktu z NFZ i pozostanie dostępny dla wszystkich -  informuje Andrzej Kalata, wicestarosta żywiecki.
 
Jak zapewnia wicestarosta przez 30 lat władze samorządowe będą monitorować zarówno jakość usług medycznych, jak i efektywność placówki. Umowa podpisana między stroną publiczną i prywatną wprowadza obowiązek przeprowadzania audytów zewnętrznych.
 
- Finał naszego pilotażowego PPP będzie miał wpływ na postrzeganie tej formuły przez cały sektor publicznej opieki medycznej poszukujący środków na inwestycje - zauważa Andrzej Zieliński, starosta żywiecki.
 
Jak podkreśla, powodzenie żywieckiego projektu jest uzależnione od partnerstwa na wszystkich szczeblach, w tym od dostosowania systemu kontraktowania usług medycznych do specyfiki PPP.
 
Jak dotąd żaden szpital w kraju, w tym i ten w Żywcu, nie mogą liczyć na zapewnienie NFZ o wieloletnim kontraktowaniu świadczeń, co znacznie podnosi ryzyko takiej inwestycji.
 
InterHealth Canada z Toronto - jak wynika z przekazanych dziennikarzom materiałów prasowych - specjalizuje się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami i inwestycjami w sektorze opieki zdrowotnej; firma powstała w 1994 roku. Realizowała projekty w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie, a ostatnio na wyspach Turks i Caicos.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum