Żywiec: nowy szpital wybudowany w ramach PPP już otwarty

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 22 września 2020 11:44

W poniedziałek (21 września) otwarty został Nowy Szpital Powiatowy w Żywcu, wybudowany w ramach PPP. W uroczystości ze względu na epidemię koronawirusa i obostrzenia sanitarne mogło wziąć udział tylko 150 osób. Otwarcie można było jednak oglądać w sieci.

Żywiec: nowy szpital wybudowany w ramach PPP już otwarty
Otwarcie szpitala opóźnił wybuch pandemii Covid-19 Fot. Archiwum

Nowy Szpital Powiatowy w Żywcu to pierwszy od lat szpital powiatowy w Polsce wybudowany zupełnie od podstaw i pierwszy w naszym kraju taki projekt zrealizowany w formule PPP. Inwestorem prywatnym jest spółka Inter Health Canada. W placówce przeprowadzono już odbiory techniczne: Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Straży Pożarnej i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. W lutym br., szpital otrzymał pozwolenie na użytkowanie, jednak wybuch epidemii Covid-19 wstrzymał przygotowania do uruchomienia placówki, które planowane było na kwiecień.

Budowa i wyposażenie obiektu kosztowała ok. 220 milionów zł. Na czterech kondygnacjach o powierzchni ok. 18 tys. m2, znalazło się dziewięć oddziałów szpitalnych dysponujących 340 łóżkami, a także 40 łóżek opieki długoterminowej.

Starosta żywiecki Andrzej Kalata, który wspólnie z Wadim Kurpiasem i dr Zahidem Al Sabtidem z firmy Inter Health Canada oraz dyrektorem placówki Małgorzatą Świątkiewicz, dokonali uroczystego otwarcia szpitala, podkreślił, że projekt PPP nie kończy się wraz z otwarciem placówki - partnerstwo publiczno-prywatne będzie trwało przez 30 lat.

Jak zaznaczył, przez ten czas podmiot prywatny będzie współpracował z samorządem. - Partner musi tutaj świadczyć usługi w ramach ubezpieczenia. Oczywiście może to robić również odpłatnie, ale poza obszarem świadczeń realizowanych dotychczas w szpitalu - podkreślił Kalata.

Z kolei dyrektor Świątkiewicz wyjaśniła, że przeprowadzka personelu do nowego szpitala ma się rozpocząć lada dzień. Dodała, że celem będzie obecnie rozszerzanie usług o te najistotniejsze z punktu widzenia zdrowia i życia pacjenta, zwłaszcza o usługi, w których liczy się czas udzielenia pomocy, jak leczenie zawałów czy udarów mózgu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum