Żywiec: może powstanie szpital publiczno-prywatny...

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2010 11:40

Starostwo Powiatowe w Żywcu chce podpisać umowę ramową z inwestorem w październiku. Budowa zaczęłaby się po niespełna roku, a ukończono by ją w 2013 r.

To pilotażowy projekt  medyczny tego typu. Mimo wyłonienia w konkursie już w listopadzie 2009 roku dziewięciu firm i konsorcjów zainteresowanych budową nowego szpitala w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego, rozmowy z oferentami nadal trwają.

– Dopiero określamy szczegółowe warunki realizacji projektu w rozmowach z potencjalnymi inwestorami. Od marca trwają negocjacje, w lipcu chcemy ułożyć specyfikację do końcowego konkursu na wybranie partnera, a po jego rozstrzygnięciu do października podpisać umowę ramową z inwestorem – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Miodoński, wicestarosta żywiecki. –  Potem potrzebujemy 9-12 miesięcy na uzgodnienia projektowe, uzyskanie pozwoleń itd. Sama budowa może potrwać 2-2,5 roku. Chcemy żeby szpital powstał do końca 2013 roku. Szacujemy koszt całej inwestycji na 150-200 mln zł.

Podstawową różnicą pomiędzy publicznymi placówkami medycznymi a tymi które powstają w rezultacie porozumień w sferze parnterstwa publiczno-prywatnego jest to, iż te ostatnie ukierunkowane są na zysk. Muszą być tak przygotowane, aby w przyszłości zwrócił się nakład poniesiony na ich realizację.

Szpital ma mieć około 300 łóżek. Prywatny partner będzie mógł rozbudować szpital i oferować dodatkowe odpłatne usługi albo w ramach kontraktu. Podstawowy warunek ze strony starostwa jest jeden.
– Inwestor musi zapewnić bezpłatnie leczenie w tych specjalnościach, jakie powinny być  w szpitalu powiatowym w ramach kontraktu z NFZ – mówi Jan Miodoński.

Partnerstwo publiczno–prywatne jest formą długoterminowej współpracy między podmiotami publicznymi oraz prywatnymi przy realizacji zadań publicznych. Funkcja partnera prywatnego nie sprowadza się tylko do zapewnienia finansowania. Już na etapie projektowania i planowania partnerzy powinni ustalić wszystkie szczegóły dotyczące funkcjonowania przyszłej placówki. Strony muszą wspólnie precyzyjnie określić potrzeby i założenia, a następnie ustalić odpowiedni plan wykonania. Zadaniem partnera prywatnego, oprócz zapewnienia finansowania, jest doradztwo i doprowadzenie do optymalnej realizacji projektu.

W stawce potencjalnych inwestorów znalazły się Konsorcjum Szpitali Polskich SA, Mostostal, EMC Instytut Medyczny, InterHealth Kanada Limited z Toronto, Strabag, General Electric Medical Systems oraz VAMED Standortentwicklung und Engineering.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum