Żywiec: kanadyjskie konsorcjum wybuduje szpital?

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2011 12:44

Konsorcjum Inter Health Canada Limited złożyło ofertę na budowę nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Koszt inwestycji wraz z wyposażeniem to ok. 200 mln zł.

Żywiec: kanadyjskie konsorcjum wybuduje szpital?

– Analizujemy przestawione dokumenty, które z załącznikami liczą ok 3 tys. stron. Otrzymaliśmy je w południe 31 marca. Jeśli okaże się, że oferent spełnia warunki specyfikacji, to za kilka miesięcy, po analizie dokumentów, podpiszemy ostateczną umowę – powiedział nam Andrzej Kalata, wicestarosta żywiecki odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

Zaznaczył, że jednym z podstawowych warunków stawianych inwestorowi było zapewnienie przez niego dostępu do bezpłatnych świadczeń w nie mniejszym zakresie, niż oferowane obecnie przez Szpital Powiatowy.

Znajduje się on w stuletnim obiekcie, który nie spełnia unijnych standardów. Remont pozwalający na ich osiągnięcie byłby zbyt kosztowny. Stąd pomysł wybudowania nowej lecznicy dla powiatu liczącego 150 tys. mieszkańców.

Szpital powstanie w Żywcu, na działce należącej do powiatu. Ukończenie budowy i przekazanie do użytku szpitala planowane jest na lata 2013-2014 (konkretny termin zależy od uzyskania wielu pozwoleń). Po 30 latach użytkowania przejdzie na własność powiatu.

Inwestycja realizowana będzie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Ta forma długoterminowej współpracy między podmiotami publicznymi oraz prywatnymi przy realizacji zadań publicznych do tej pory nie była w kraju stosowana podczas budowy nowego szpitala.

W ramach klasycznego PPP podmiot prywatny, w zamian za sfinansowanie budowy, zapewnia sobie prawo do zysków pochodzących z działalności lecznicy przez określony czas. Po spłacie zobowiązań wobec tego partnera szpital ponownie staje się własnością organu założycielskiego. Idea PPP w ochronie zdrowia polega na tym, że prywatny inwestor buduje np. szpital, wtedy, gdy nie stać na to podmiotu publicznego.

O tym jakie będą warunki PPP w Żywcu rozstrzygnie umowa.

Powiat żywiecki będzie przecierał szlaki, gdy idzie o praktyczną realizację PPP. Z pomocą merytoryczna i prawną starostwu pospieszyło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Andrzej Kalata ubolewa, że resort zdrowia dotąd takiego wsparcia nie udzielił.

W partnerstwie publiczno-prywatnym funkcja partnera prywatnego nie sprowadza się tylko do zapewnienia finansowania. Już na etapie projektowania i planowania partnerzy muszą ustalić wszystkie szczegóły dotyczące funkcjonowania przyszłej placówki. Zadaniem partnera prywatnego, oprócz zapewnienia finansowania, jest doradztwo i doprowadzenie do optymalnej realizacji projektu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum