Żywiec: jest szansa, że budowa szpitala zakończy się jeszcze w tym roku

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2019 19:28

Trwa budowa nowego Szpitala Powiatowego w Żywcu (Śląskie), największej inwestycji na Podbeskidzku. Szpital powinien już być gotowy dawno temu, ale inwestycja powstaje z problemami.

Żywiec:  jest szansa, że budowa szpitala zakończy się jeszcze w tym roku
Tak bedzie wyglądał szpital w Żywcu

Inwestycja realizowana jest w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Powstaje na działce należącej do Starostwa Powiatowego w Żywcu – Partnera Publicznego w projekcie. Partner Prywatny - spółka InterHealth Canada Limited zaprojektowała szpital i obecnie realizuje roboty budowlane. Po ich zakończeniu otworzy szpital i będzie świadczyła w nim usługi medyczne, na podstawie umowy PPP zawartej z samorządem.

Inwestycja miała się zakończyć już dawno, ale były problemy z zamknięciem finansowania. Ruszyła do przodu, kiedy jesienią ub. roku Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzielił finansowania na budowę i wyposażenie Szpitala Powiatowego w Żywcu. Umowa kredytowa zawarta pomiędzy BGK i InterHealth Canada umożliwiła dokończenie budowy Szpitala Powiatowego w Żywcu i wyposażenie go w niezbędny sprzęt. Łączna kwota finansowania wyniesie 120 mln zł, co stanowi około 60 proc. wartości całej inwestycji (cała inwestycja warta jest 220 mln zł).

Starosta powiatu żywieckiego Andrzej Kalata powiedział, że w nowym szpitalu znajdzie się miejsce na 360 łóżek (maksymalnie może być ponad 400). Inwestycja powinna zakończyć się w sierpniu, ewentualnie październiku tego roku.

- Postęp prac budowlanych i instalacyjnych jest zadowalający i planowany termin oddania inwestycji nie powinien być zagrożony - stwierdził Zbigniew Rogoziński, kierownik budowy szpitala w Żywcu.

Więcej: dziennikzachodni.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum