Żywiec: finał budowy nowego szpitala powiatowego w formule PPP coraz bliżej
Dobiegają końca prace przy budowie nowego szpitala powiatowego w Żywcu. Generalny wykonawca - żywiecka firma Wodpol obecnie prowadzi prace wykończeniowe. To pierwszy w kraju szpital, który powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie Starostwa w budynku prowadzone są już prace wykończeniowe i oraz instalowane urządzenia.
Na pierwszym i drugim piętrze trwa wyposażanie sal chorych, malowanie ścian, układanie podłóg, montaż paneli załóżkowych oraz paneli medycznych. W łazienkach pacjentów ukończono układanie glazury i rozpoczęto montaż armatury. Kolejnym etapem będzie wyposażenie szpitala w sprzęt medyczny oraz meble, wyposażenie kuchni i organizacja atrium - głównego holu szpitala.
Finalizowane są prace związane z okablowaniem strukturalnym szpitala - aktualnie trwają przygotowania do podłączenia szpitala do sieci oraz uruchomienie systemów informatycznych, gdzie kluczowym etapem będzie przeniesie oprogramowania z obecnego szpitala.
Elewacja zewnętrzna szpitala jest w ostatniej fazie realizacji, kończone są parkingi oraz drogi wewnętrzne na terenie szpitala. Rozpoczęły się również prace przy lądowisku dla helikopterów. Jednym z najważniejszych wyzwań jest wprowadzenie optymalnych rozwiązań dla oddziału ratunkowego oraz diagnostyki obrazowej, które są kluczowe z punktu widzenia ratowania życia - poinformował starosta żywiecki Andrzej Kalata.
Budowa nowego budynku szpitala powiatowego w Żywcu ruszyła w listopadzie 2015 r. Jak informowało wtedy starsotwo, szpital powiatowy w Żywcu jest pierwszym w kraju tak dużym przedsięwzięciem w sektorze zdrowia realizowanym w formule zintegrowanego Partnerstwa Publiczno - Prywatnego (PPP).
Głównym inwestorem jest specjalizująca się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami firma InterHealth Canada Limited, która podobne projekty w sektorze opieki zdrowotnej realizowała w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Kuwejcie. Przewiduje się, iż wiele innych regionów w Polsce oraz samorządów w Europie Centralnej i środkowej będzie mogło wzorować się na zastosowanej w Żywcu formule PPP.
Szpital powstały w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego będzie prowadzony oraz zarządzany przez InterHealth Canada do roku 2045, w którym to zostanie przekazany Starostwu Powiatowemu w Żywcu zgodnie z warunkami umowy PPP.
Realizowany projekt budowy nowej siedziby szpitala powiatowego w Żywcu w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne zakłada, że partner prywatny InterHealth Canada ma obowiązek prowadzenia działalności medycznej w takim samym zakresie, jaki jest realizowany obecnie przez Zakład Opieki Zdrowotnej w Żywcu. Jednocześnie umowa PPP pozwala partnerowi prywatnemu na rozszerzenie zakresu usług.
Budynek szpitala, zaprojektowany przez firmę architektoniczną N+ Parametric Design oraz firmę inżynieryjną Arup Engineers, będzie liczył cztery kondygnacje o powierzchni netto ok. 18 000 m² z możliwością rozbudowy.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)