Żywiec: dziewięć firm chce inwestować w Szpital Powiatowy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2009 09:30

Są wśród nich światowi potentaci, jak General Electric Medical czy niemiecki Strabag.

Żywiec: dziewięć firm chce inwestować w Szpital Powiatowy
Otwarcie ofert na realizację zadania

Żywiecki Szpital Powiatowy nie spełnia unijnych norm. Koszt remontów, które dostosowałyby go do obowiązujących standardów wyniósłby tyle, ile budowa nowego szpitala.

Starostwo, którego nie stać na sfinansowanie inwestycji, zaproponowało firmom z zewnątrz budowę nowego szpitala na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Mimo wielu sceptycznych głosów ogłoszono konkurs. Po zakończeniu przyjmowania ofert okazało się, że zainteresowanie inwestorów jest ogromne. Zgłosiło się aż dziewięć oferentów (firm i konsorcjów), nie tylko z Polski, ale też z Niemiec, Austrii czy Kanady.

W stawce potencjalnych inwestorów znalazły się Konsorcjum Szpitali Polskich SA, Mostostal i firma EMC Instytut Medyczny , InterHealth Kanada Limited z Toronto, Strabag, General Electric Medical Systems czy też VAMED Standortentwicklung und Engineering.

W kolejnym etapie konkursu starostwo będzie analizować wszystkie oferty i rozstrzygnie, która oferta jest najlepsza.  

– Inwestorowi stawiamy warunek: będzie musiał zapewnić leczenie we wszystkich specjalnościach, jakie powinny być w szpitalu powiatowym w ramach kontraktu z NFZ, czyli dla pacjentów bezpłatnie – stwierdza  Jan Miodoński, wicestarosta żywiecki.

Budowa nowego szpitala w Żywcu miałaby się rozpocząć w 2011 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum