Zmodernizowano pawilon Szpitala Wolskiego. Ulokowano w nim oddziały rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP17 stycznia 2023 14:00

Nowoczesny pawilon medyczny jest już gotowy - ulokowano w nim oddziały rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej. To jeden z największych budynków na terenie Szpitala Wolskiego.

Zmodernizowano pawilon Szpitala Wolskiego. Ulokowano w nim oddziały rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej
Pawilon nr 10 na terenie Szpitala Wolskiego. Fot. UM w Warszawie
  • Zakończyła się modernizacja jednego z największych budynków na terenie Szpitala Wolskiego
  • Jak poinformowano, w przebudowanym pawilonie nr 10 ulokowano oddziały rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej
  • - Nowy oddział w Szpitalu Wolskim, który planujemy uruchomić w marcu, zapewni pacjentom kompleksową opiekę - powiedział prezes Szpitala Wolskiego Robert Mazur

Nowoczesny pawilon medyczny gotowy

Zmodernizowany pawilon ma powierzchnię blisko 3 tys. mkw. Mieści się tam ośrodek dziennej rehabilitacji kardiologicznej z 25 stanowiskami rehabilitacyjnymi. To nowo uruchomiony oddział w Szpitalu Wolskim, w którym znajdują się m.in. gabinety lekarskie, prób wysiłkowych, echokardiografii, holtera i telemonitorowania. Ośrodek zapewnia też opiekę psychologa, dietetyka i logopedy. Do dyspozycji pacjentów przygotowano również sale: kinezyterapii, fizykoterapii, treningów wytrzymałościowych i terapii indywidualnej i pokój wypoczynku.

- Najwięcej osób w Polsce nadal choruje na schorzenia serca i układu krążenia, a rehabilitacja kardiologiczna jest niezwykle ważna w procesie leczenia i poprawia jakość życia osób po zawałach mięśnia sercowego. Nowy oddział w Szpitalu Wolskim, który planujemy uruchomić w marcu, zapewni pacjentom kompleksową opiekę, w tym ćwiczenia usprawniające pod okiem specjalistów, wsparcie psychologiczne, konsultacje lekarskie - powiedział prezes Szpitala Wolskiego Robert Mazur.

Na pierwszym piętrze zmodernizowanego pawilonu został zlokalizowany oddział rehabilitacji neurologicznej - przygotowany z myślą dla pacjentów po udarach. Oddział zacznie działać w nowych pomieszczeniach w poniedziałek, 16 stycznia. Znajduje się w nim 25 łóżek z 4 stanowiskami intensywnego nadzoru. Są również 2 sale kinezyterapii i sale terapii zajęciowej oraz m.in. punkt pobytu dziennego, pokój badań, gabinet zabiegowy, punkt pielęgniarski.

Na oddziale leczeniem będą objęci pacjenci ze Szpitala Wolskiego, jak i innych warszawskich szpitali. Dodatkowo wokół budynku powstała plenerowa ścieżka z urządzeniami do ćwiczeń fizycznych i ławkami do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Z kolei w piwnicach pawilonu nr 10 wydzielono szatnie pacjentów i personelu oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze, a na 2. piętrze znajduje się m.in. zaplecze dydaktyczne z biblioteką, pokoje lekarzy i rehabilitantów.

- Wiemy, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego w tym roku Warszawa przeznaczy na ochronę zdrowia i opiekę społeczną ponad 1,7 mld zł. Te pieniądze wydamy m.in. na kolejne inwestycje, zakup nowoczesnego sprzętu oraz programy zdrowotne, w tym bezpłatne szczepienia. Bardzo się cieszę, że dzięki funduszom, które przekazało miasto, czyli ponad 33 mln zł, pacjenci, którzy trafią do Szpitala Wolskiego będą mieli zapewnione najlepszą opiekę specjalistów i komfortowe warunki leczenia na oddziale rehabilitacji neurologicznej i w nowo otwartym ośrodku dziennej rehabilitacji kardiologicznej - podkreśliła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zaznaczyła, że dwa oddziały, które zostaną uruchomione w Szpitalu Wolskim mają ogromne znaczenie dla mieszkańców, którzy potrzebują specjalistycznej rehabilitacji m.in. po zakażeniu koronawirusem. - Co ważne, już wkrótce zakończy się też modernizacja centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży na terenie szpitala. Zależy nam, aby miasto zapewniało profesjonalne wsparcie dla młodzieży w kryzysie psychicznym, który również z powodu pandemii, dotyka coraz więcej młodych ludzi - dodała Ewa Malinowska-Grupińska.

Ważne inwestycje w szpitalu

Szpital Wolski przy ul. Kasprzaka tworzy kompleks 11 pawilonów rozsianych na terenie obiektu. Pod względem liczby łóżek, wolska placówka jest drugim największym miejskim szpitalem i zapewnia miejsca do leczenia dla ponad 300 pacjentów. Rocznie jest tu hospitalizowanych średnio 10 tys. chorych, a blisko 90 tys. pacjentów korzysta z porad ambulatoryjnych.

W latach 2018-2023 Warszawa przeznaczyła na inwestycje i remonty w Szpitalu Wolskim ponad 55 mln zł z budżetu miasta. Na modernizację pawilonu nr 10 miasto przekazało ponad 33 mln zł dotacji inwestycyjnej, z czego ponad 7 mln zł przeznaczono na zakup wyposażenia, w tym m.in. aparatów EKG, systemu holtera, systemu kardiomonitorującego, systemu monitorowania pacjenta, defibrylatorów, aparatu USG, echokardiografu, łóżek szpitalnych, sprzętu rehabilitacyjnego.

Prace modernizacyjne w budynku trwały od czerwca 2020 roku do lipca 2022 roku i były prowadzone pod nadzorem konserwatorskim (budynek jest z 1902 roku). Dodatkowo, dzięki przekazanym z samorządu Mazowsza 4 mln zł unijnego dofinansowania, budynek przeszedł termomodernizację, a w ramach zadania na sąsiednim obiekcie zamontowano również instalację fotowoltaiczną dla potrzeb oświetlenia wewnętrznego pawilonu nr 10.

Z budżetu miejskiego (dotacja 5,5 mln zł), finansowana jest również przebudowa pawilonu nr 11 na potrzeby Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Prace budowalne mają zakończyć się w tym roku. Po przebudowie pomieszczeń w pawilonie nr 11 znajdą się m.in. poradnie psychiatryczna oraz psychologiczna dla dzieci i młodzieży.

Miasto przekazało również 400 tys. zł z rządowej nagrody "Najbardziej odporna gmina" na adaptację pomieszczeń w pawilonie nr 6, gdzie mieści się dzienny oddział psychiatryczno-rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży oraz na budowę placu zabaw oraz ogrodu sensorycznego na terenie szpitala wykorzystywanych do terapii dzieci i młodzieży. Na terenie Szpitala Wolskiego zakończył się również remont pawilonu nr 3, gdzie mieszczą się oddziały neurologiczny i udarowy - z miejskiego budżetu przekazano na ten cel ponad 1 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum