Zielona Góra: zmodernizowana pulmonologia zwiastunem szpitala klinicznego?

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2015 15:45

Przyszła kadra powstającego na Uniwersytecie Zielonogórskim kierunku lekarskiego przyglądała się inwestycjom w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze, w tym zmodernizowanemu oddziałowi pulmonologii.

Jak informuje Michał Iwanowski, rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego, postępom prac pod bazę dydaktyczną przyglądali się m.in. seksuolog prof. Zbigniew Izdebski oraz dr Paweł Jarmużek, ordynator Lubuskiego Ośrodka Neurochirurgii i Neurotraumatologii w Zielonej Górze. Towarzyszyła im dyrekcja szpitala oraz przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.

- Urząd przekazał uczelni na potrzeby dziekanatu kierunku lekarskiego budynek zabytkowy na terenie szpitala, który będzie zmodernizowany, a remont zakończy się pod koniec sierpnia. To są wielkie inwestycje, które realizujemy od wielu lat - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Podała też, że czynione są starania, żeby szpital uzyskał status szpitala klinicznego. Obecnie realizowane są duże inwestycje: Instytut Patomorfologii, nowe laboratoria, a w kontrakcie terytorialnym zapisane są kolejne: Centrum Pediatrii i rozwój Centrum Usług Onkologicznych.

Całość projektu pn. ''Modernizacja oddziału pulmonologii i onkologii pulmonologicznej w Szpitalu Wojewódzkim SP ZOZ w Zielonej Górze'' przekracza 5,8 mln zł.

Pierwszy etap prac zakończono w kwietniu br.

- W ramach I etapu przebudowano, zmodernizowano i oddano do użytku 14 sal chorych z 34 łóżkami, salę wzmożonego nadzoru pulmonologicznego z 3 łóżkami, salę zabiegową, węzły sanitarne w tym sanitariaty dla osób niepełnosprawnych, dyżurkę pielęgniarską - mówiła Hanna Łuczak-Aszkowska, ordynator oddziału pulmonologii i onkologii pulmonologicznej.

Wyremontowano także pomieszczenia kuchni czystej i brudnej, zaplecze techniczne oraz dźwig osobowy umożliwiający osobom niepełnosprawnym dostęp do poradni. Zakup aparatury medycznej to koszt 565 tys. zł, a wyposażenia 255 tys. zł. Roboty budowlane wyniosły ponad 2,5 mln zł.

Zakres robót budowlanych przewidzianych do realizacji w II etapie obejmie: salę chorych z 3 łóżkami, przebudowę pomieszczeń pracowni badania snu - 2 łóżka, przebudowę części administracyjnej i socjalnej dla personelu oddziału pulmonologii i onkologii pulmonologicznej, przebudowę i przystosowanie pomieszczeń dla potrzeb poradni alergologicznej i pracowni RTG wraz z układem komunikacyjnym oraz przystosowanie węzłów komunikacyjnych (klatek schodowych) do wymagań przepisów ppoż.

Zakończenie drugiego etapu zaplanowano na 30.09.2016 r. Po realizacji całego zakresu inwestycji, oddział będzie dysponował 42 łóżkami, w tym dwoma łóżkami w pracowni badania snu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum