Zielona Góra: zakończona rozbudowa ortopedii w Szpitalu Uniwersyteckim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2020 18:01

Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze zyskał w czwartek (16 stycznia) nowe skrzydło, co oznacza zwiększenie o 13 liczby łóżek na oddziale - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Fot. materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

- Bardzo mi zależało, aby poprawić dostępność do leczenia ortopedycznego dla Lubuszan. Jestem przekonana, że na naszym oddziale, który pełni wyjątkową rolę w związku z funkcjonowaniem centrum urazowego, jesteśmy dobrze przygotowani do wykonywania wszystkich, także skomplikowanych procedur medycznych - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Inwestycja była współfinansowana z pieniędzy samorządu województwa. Całkowity jej koszt to 3,1 mln zł. Dofinansowanie z urzędu to 2,8 mln zł. Ponadto samorząd dorzucił 350 tys. zł na wyposażenie oddziału i 33 tys. zł na wykonanie systemu wentylacji nadciśnieniowej w sali pooperacyjnej.

- To właśnie dotacja samorządu województwa i osobiste starania pani marszałek spowodowały, że mogliśmy tę inwestycję zrealizować. To duże wsparcie dla oddziału, także w kontekście funkcjonowania centrum urazowego, które często generuje większą liczbę pacjentów. Teraz będziemy w stanie zapewnić bardzo dobre warunki pracy i funkcjonowania tego oddziału - podkreślił prezes Szpitala Uniwersyteckiego Marek Działoszyński.

Dzięki pracom remontowo-modernizacyjnym pozyskano pięć dodatkowych sal, na których będzie można położyć 13 pacjentów. Wykonano dwie sale czteroosobowe, jedną trzyosobową i dwie sale jednoosobowe. Oddział liczy obecnie 35 łóżek.

- Rocznie oddział przyjmuje około 1,5 tys. pacjentów. W 2019 r. wykonaliśmy 1475 operacji. Coraz więcej trafia do nas pacjentów onkologicznych, których kiedyś odsyłaliśmy. Teraz dzięki wysokospecjalistycznej kadrze, możemy ich leczyć. W związku z tym liczba pacjentów rośnie - wyjaśnił kierownik oddziału Lesław Mądry.

Mądry podkreślił, że oddział przyjmuje również coraz więcej pacjentów geriatrycznych, a jego duże obłożenie spowodowane jest także działającym w szpitalu Centrum Urazowym.

W ramach prac remontowych lepsze warunki pracy mają lekarze i pielęgniarki. Dzięki modernizacji oddzielona została tzw. część brudna oddziału od czystej, wymieniono okna i windę, która komunikuje oddział m.in. z blokiem operacyjnym i SOR-em. Kupiono też niezbędne wyposażenie.

Marcin Rynkiewicz (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum