Zielona Góra: za 10 mln zł powstanie nowoczesna pracownia hemodynamiki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2019 15:45

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze zainwestuje 10 mln zł w pracownię hemodynamiki. Jej uruchomienie planowane jest wiosną przyszłego roku - poinformowała rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Sylwia Malcher-Nowak.

Zielona Góra: za 10 mln zł powstanie nowoczesna pracownia hemodynamiki
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W takiej pracowni przywraca się sprawność układu krwionośnego pacjentów ze schorzeniami zarówno serca, mózgu, kończyn jak i pozostałych organów i układów. Trafiają do niej m.in. pacjenci po zawałach i udarach.

- Otwarcie własnej pracowni hemodynamiki, i to w dodatku wyposażonej w dwa angiografy, znacząco zwiększy bezpieczeństwo pacjentów z chorobami serca. Będą ono mogli ponadto korzystać z większego wolumenu usług - podkreślił kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego Paweł Jasionowski.

W pracowni hemodynamiki planowana jest realizacja świadczeń w zakresie kardiologii, chirurgii naczyniowej, neurochirurgii, położnictwa i ginekologii oraz neurologii.

- Będzie to skok milowy w rozwoju naszej neurologii. Dzięki pracowni będziemy mogli leczyć wewnątrznaczyniowo, co zapewni większe bezpieczeństwo neurologiczne. Otworzy nam to także furtkę do dołączenia do pilotażowego programu mechanicznego leczenia udaru mózgu, a warto dodać, że nasze województwo jest jedynym, które do tej pory nie jest objęte tym programem - zauważył kierownik Klinicznego Oddziału Neurologii Szymon Jurga.

Na poniedziałkowej (2 grudnia) konferencji prasowej poinformowano, że koszt utworzenia pracowni to prawie 10 mln zł, z czego zakup aparatury pochłonie ponad 6 mln zł, w tym angiograf kardiologiczny za 2,7 mln i angiograf naczyniowy za 3,3 mln zł. Inwestycja zostanie sfinansowana z pieniędzy lecznicy i z kredytu.

Ogólna powierzchnia zaplanowana na adaptację pomieszczeń dla pracowni hemodynamiki wynosi 163 mkw. W tym celu zostaną wykorzystane pomieszczenia po administracji.

Wykonawcą inwestycji została firma Partner 4 Medicine z Leszna. Zgodnie z umową prace potrwają do końca kwietnia przyszłego roku. Ta sama firma była wykonawcą jednej z najnowocześniejszych w kraju sali hybrydowej na centralnym bloku operacyjnym zielonogórskiej lecznicy.

Obecnie zielonogórski szpital w zakresie tego typu procedur medycznych korzysta z usług zewnętrznej firmy, która świadczy je na terenie lecznicy.

- Własna pracownia pozwoli nam na udział w ministerialnym programie leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą trombektomii mechanicznej i zwiększenie liczby wysokospecjalistycznych świadczeń finansowanych przez NFZ. Ponadto będzie możliwe wprowadzanie nowych metod leczenia oraz kształcenie studentów medycyny - zaznaczył prezes Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marek Działoszyński.

Z kolei w opinii szefa Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej zielonogórskiej lecznicy Łukasza Dzieciuchowicza dzięki pracowni będzie możliwe uruchomienie pełnego wachlarza zabiegów, jak choćby zabiegi w tętnicach szyjnych, tętniaki aorty, tętniaki kończyn dolnych, niedokrwienia kończyn dolnych i górnych.

Marcin Rynkiewicz (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum