Zielona Góra: tu szpital tymczasowy ma być gotowy na przełomie listopada i grudnia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 października 2020 16:48

W Lubuskiem szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 powstanie w Zielonej Górze - w budynku powstającym na potrzeby Centrum Zdrowia Matki i Dziecka tamtejszego Szpitala Uniwersyteckiego. Obiekt ma zostać wykończony i przystosowany do nowej funkcji na przełomie listopada i grudnia br.

Zielona Góra: tu szpital tymczasowy ma być gotowy na przełomie listopada i grudnia
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

- W Centrum będzie 170 łóżek covidowych, w tym 25 respiratorowych. Szpital Uniwersytecki, który ma być szpitalem patronackim dla lecznicy tymczasowej, oszacował koszty przyspieszenia prac budowlanych na 6 mln zł. Koszty te pokryje polski rząd - poinformował dyr. Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

- Wystąpiliśmy z wnioskiem do Agencji Rezerw Materiałowych o dostarczenie kompletnego wyposażenia dla szpitala tymczasowego. W przypadku powstawania kolejnych potrzeb związanych z funkcjonowaniem placówki covidowej będziemy starali się je niezwłocznie zaspakajać. Sprzęt po zakończeniu stanu epidemii pozostanie w dyspozycji zielonogórskiej lecznicy - powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Koszty hospitalizacji pacjentów będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a te związane z samym funkcjonowaniem szpitala (media, sprzątanie itd.) pokryje wojewoda lubuski.

Lokalizację szpitala tymczasowego ustalili wspólnie marszałek woj. lubuskiego i wojewoda lubuski. 26 października br. resort zdrowia wydał decyzję w tej sprawie. Zgodnie z nią Szpital Uniwersytecki na przystosowanie pomieszczeń w nowym obiekcie ma czas do 30 listopada br. Zielonogórska lecznica wskazała, że realny termin to 7 grudnia br.

Jak przekazała PAP rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Sylwia Malcher-Nowak, wykonawca Centrum - firma Mostostal Zabrze, która zajmuje się też termomodernizacją szpitalnych budynków, przesunął cześć swoich ludzi do pracy w nowym budynku, by jak najszybciej wykończyć i dostosować go do nowej funkcji. Wyposażenie - łóżka, respiratory i inny niezbędny sprzęt medyczny ma dostarczyć wojewoda.

- To będzie szpital na 170 łóżek i sami nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniej obsady kadrowej dla tej placówki. Oczywiście będziemy szukali nowych pracowników na rynku, liczymy też na wsparcie ze strony innych szpitali w województwie oraz studentów Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wojewoda może również wydawać decyzje o skierowaniu do pracy" - powiedziała Malcher-Nowak.

Wojewoda lubuski na stronach internetowych Urzędu Wojewódzkiego ogłosił apel o zgłaszanie się pracowników lub wolontariuszy do pracy w szpitalu tymczasowym idąc śladem Kancelarii Premiera i innych wojewodów - przekazała dyr. Wydziału Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Bożena Chudak.

- Szpitalem patronackim dla szpitala tymczasowego będzie Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze i to w dużej mierze na nim będzie leżał obowiązek zabezpieczenia kadry medycznej. Służby wojewody dołożą wszelkich starań, aby wspólnymi siłami stworzyć odpowiedni zasób kadrowy. Potrzeba wsparcia w tym zakresie zasygnalizowana została również innym szpitalom w województwie lubuskim - dodała Chudak.

W razie potrzeby, w woj. lubuskim są też plany organizacji tymczasowej lecznicy w hali sportowej w Zielonej Górze. Magistrat przygotował koncepcje i kosztorys takiego przedsięwzięcia opiewający na 12 mln złotych. Tutaj nie ma jednak jeszcze żadnych formalnych decyzji.

Z czwartkowego (29 października) raportu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego (LUW) wynika, że w woj. lubuskim potwierdzono 321 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 12 osób. Najwięcej zakażeń zanotowano w Zielonej Górze - 51

Z danych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego (LUW) wynika, że w środę (28 października) w woj. lubuskim dla pacjentów zmagających się z COVID-19 i podejrzanych o zakażenie było przygotowanych 1 046 łóżek; zajętych było 488. Zgodnie z tym raportem, w regionie było 56 łóżek respiratorowych, z których 31 było zajętych. 

Marcin Rynkiewicz (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum