Zielona Góra: ponad 110 mln zł na budowę szpitala pediatrycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2019 16:21

Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zielonogórskiego Szpitala Uniwersyteckiego idzie zgodnie z planem. Niemal dokładnie po roku od rozpoczęcia prac budowlanych stanął jego gmach. We wtorek (24 września) zatknięto na nim symboliczną wiechę.

Zielona Góra: ponad 110 mln zł na budowę szpitala pediatrycznego
Tak będzie wyglądało Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Fot. materiały prasowe

Rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Sylwia Malcher-Nowak poinformowała, że to największa inwestycja w historii tej lecznicy.

Pierwszych pacjentów Centrum ma przyjąć w 2021 r. i zaspokoić potrzeby regionu w zakresie pediatrii oraz służyć kształceniu studentów medycyny Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego głównym zadaniem będzie niesienie opieki medycznej nad kobietą ciężarną, opieka okołoporodowa nad matką i noworodkiem oraz opieka pediatryczna nad dziećmi w wieku do 18 lat.

W Centrum Zdrowia Matki i Dziecka będzie ponad 170 łóżek na oddziałach: Pediatrii Ogólnej, Chirurgii i Urologii Dziecięcej, Onkologii Dziecięcej, Neonatologicznym, Położnictwa z traktem porodowym i salą cięć cesarskich oraz Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci.

- Ta inwestycja jest dla wielu osób wymarzona, jest spełnieniem wielu lat oczekiwań na poprawę warunków pracy oraz leczenia. Jest jednak przede wszystkim szansą dla matek na komfortowe warunki, w których ich dzieci będą przychodziły na świat, a później, w przypadku problemów zdrowotnych, będą mogły być otoczone odpowiednią opieką - powiedział prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marek Działoszyński.

Budowa i wyposażenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze ma kosztować ponad 112 mln zł, a koszt samych prac budowlanych to 98 mln zł. Dofinansowanie unijne projektu to ponad 74 mln zł, a dotacja z budżetu województwa - blisko 26 mln zł. Budżet państwa wsparł inwestycję kwotą 9 mln zł.

Umowę z wykonawcą budynku podpisano w maju zeszłego roku. Ma on 14,5 tys. mkw. powierzchni i stanął na terenie Szpitala Uniwersyteckiego, w miejscu dawnego lądowiska dla helikopterów LPR. Obiekt będzie połączony z obecnym gmachem szpitala, w którym mieści się m.in. oddział położniczo-ginekologiczny oraz onkologia. Budynek ma cztery kondygnacje nadziemne i jedną podziemną.

Wykonawcą budowlanej części inwestycji w formule zaprojektuj-wybuduj została firma Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Zakończenie robót budowlanych przewidziano na koniec października 2020 r. Pierwszych pacjentów Centrum ma przyjąć w 2021 r.

Marcin Rynkiewicz (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum