Zielona Góra: podpisano umowę na termomodernizację szpitala za ponad 50 mln zł
Obniżenie kosztów funkcjonowania, zwiększenie komfortu dla pacjentów i personelu oraz zmniejszenie uciążliwości dla środowiska - to główne cele termomodernizacji budynków Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. W czwartek (5 grudnia) podpisano umowę z wykonawcą inwestycji - poinformowała rzeczniczka lecznicy Sylwia Malcher-Nowak.

- W ramach tej inwestycji, gruntownej termomodernizacji w przeciągu trzech najbliższych lat doczekają się niemal wszystkie budynki szpitala. To, po budowie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, obecnie drugie największe przedsięwzięcie naszego szpitala - powiedziała rzeczniczka.
W czwartek odbyła się konferencja prasowa poświęcona inwestycji, podczas której podpisano umowę z jej wykonawcą - firmą Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA. Zawarta umowa opiewa na ponad 35 mln zł. Ta sama firma buduje dla szpitala Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.
- Udało się pozyskać na ten cel (termomodernizację - PAP) środki z budżetu Unii Europejskiej dlatego, że z wielką konsekwencją, krok po kroku, skutecznie realizujemy nasz plan dotyczący wparcia służby zdrowia w woj. lubuskim (...) Cieszę się także, że dzięki inwestycji zmieni się wygląd tej części miasta - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.
- Na początku rozmawialiśmy o termomodernizacji jedynie budynku L, który będzie przylegał do budowanego właśnie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Udało się jednak pozyskać środki na cały szpital. Ta inwestycja będzie w perspektywie przynosiła znaczące oszczędności. Poprawi się też estetyka, dzięki temu, że budynki zostaną odnowione - podkreślił prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego Marek Działoszyński.
W pierwszym kwartale przyszłego roku wykonana zostanie dokumentacja techniczna, a pod koniec marca ruszą prace. Pierwszy etap zakończy się w połowie listopada 2020 r. Obejmie on Budynki B i B1, łącznik między budynkami B i C, budynek U oraz R. Wykonane zostaną także roboty budowalne, sanitarne, elektryczne, ciepłownicze w pomieszczeniach węzła cieplnego L.
Obszar ten obejmuje kliniczne oddziały: neurologii, chirurgii naczyniowej, neurochirurgii, kardiologii, chorób wewnętrznych, hematologii, pediatrii, anestezjologii i intensywnej terapii, nefrologii ze stacją dializ, SOR oraz zakładu rehabilitacji, a także oddziały płucny, torakochirurgii oraz radioterapii.
Kolejny etap prac obejmie budynki C i C1, czyli kliniczne oddziały: urologii, chirurgii i urologii dziecięcej, chirurgii urazowo-naczyniowej, chirurgii ogólnej i onkologicznej. Następnie inwestycją objęte zostaną budynki oddziału laryngologii i okulistyki oraz portierni.
Inwestycja realizowana będzie więc w kilku etapach. Termomodernizacja większości budynków szpitala, którą zajmie się w ramach podpisanej umowy z Mostostalem, potrwa do września 2022 r.
Całość projektu zwieńczy jednak generalny remont ostatniego z budynków tzw. L, czyli tego, który będzie połączony z Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Prace nad nim będą mogły ruszyć dopiero po oddaniu do użytku Centrum. Podpisana w czwartek umowa nie obejmuje jeszcze tego zdania.
Cały projekt związany z termomodernizację wszystkich szpitalnych budynków będzie kosztował ponad 50 mln zł; dofinansowanie z UE to 38,8 mln zł, 11,5 mln to wkład własny szpitala i urzędu marszałkowskiego.
Marcin Rynkiewicz (PAP)

ZOBACZ KOMENTARZE (0)