Zielona Góra: łopata pod inwestycję wbita, rusza budowa szpitala dziecięcego

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 24 września 2018 16:20

W ciągu dwóch lat w Zielonej Górze ma powstać pierwszy w regionie wysokospecjalistyczny szpital dla dzieci Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Koszt inwestycji to 112 mln zł. Pierwsi pacjenci zostaną tu przyjęci w 2021 r.

Fot. Archiwum

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, w uroczystym wbiciu łopaty pod inwestycję uczestniczyli m.in. marszałek Elżbieta Anna Polak, poseł Parlamentu Europejskiego Dariusz Rosati, senator RP Robert Dowhan, członek zarządu województwa Alicja Makarska, przewodniczący sejmiku woj. lubuskiego Czesław Fiedorowicz, przewodnicząca Rady Nadzorczej szpitala prof. Magdalena Graczyk. Gospodarzem uroczystości był prezes szpitala dr Marek Działoszyński, który odczytał Akt Erekcyjny szpitala.

Czytamy w nim m.in.: ''Ta inwestycja jest wyrazem troski o życie i zdrowie najmłodszych pacjentów Ziemi Lubuskiej. Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, zaplanowana na lata 2018-2020, realizowana kosztem ponad 112 mln zł możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej, budżetu województwa lubuskiego oraz środkom własnym szpitala. Pragnieniem wszystkich jest, aby inwestycja ta służyła wszystkim pokoleniom, gwarantując kompleksową opiekę medyczną, a pracownikom Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze zapewniła warunki pracy na miarę XXI wieku''.

Celem utworzenia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka jest zapewnienie kompleksowej opieki nad matką i dzieckiem rozumiane jako opieka medyczna nad kobietą ciężarną, opieka okołoporodowa nad matką i noworodkiem oraz opieka pediatryczna nad dziećmi w wieku 0-18 lat.

Analiza dostępności i jakości świadczeń medycznych, sporządzona w 2014 r. przez ówczesnego konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii prof. dr hab. n.med. Annę Dobrzańską zwraca uwagę na to, iż w poszczególnych regionach Polski, pod względem liczby łóżek pediatrycznych, kompleksowości świadczeń i liczby lekarzy pediatrów, w przeliczeniu na 100 tys. dzieci, Lubuskie plasuje się na ostatnim miejscu w kraju. Jej zdaniem, taka sytuacja wymaga natychmiastowych i długofalowych działań naprawczych.

W dniu 5 maja 2014 roku Sejmik Województwa Lubuskiego uchwały nr XLVII/567/14 przyjął dokument pn. Lubuska Strategia Ochrony Zdrowia na lata 2016-2020, który stanowi uzupełnienie Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020. Wśród celów strategicznych wskazanych w tym dokumencie wymieniono zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców, a co za tym idzie zwiększenie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Niezwykle istotne jest również dostosowanie opieki zdrowotnej do obecnych trendów epidemiologicznych i demograficznych poprzez poprawę zdrowia nie tylko dzieci i młodzieży, ale również kobiet w wieku rozrodczym oraz noworodków i niemowląt.

Dokument wskazuje również na:
- ograniczoną dostępność do świadczeń z zakresu pediatrii oraz innych specjalności dziecięcych (głównie gastrologii, diabetologii, endokrynologii, kardiologii, onkologii i hematologii);
- brak szpitala dziecięcego zapewniającego kompleksowe leczenie dzieci, w szczególności zapewniającego realizację świadczeń w szpitalnym oddziale ratunkowym i intensywnej terapii dla dzieci (brak takich oddziałów w Lubuskiem).

Zgodnie z zapisami w dokumencie pn. ''Kierunki rozwoju lecznictwa w zakresie opieki nad matką i dzieckiem w województwie lubuskim'' z 2016 r. najistotniejszym problemem w obszarze zabezpieczenia prawidłowej opieki medycznej dla dzieci, jest właśnie brak oddziału intensywnej terapii dla dzieci. Obecnie, najciężej chore dzieci, w celu uzyskania pomocy kierowane są do ośrodków w innych województwach, co ze względu na konieczność transportu znacznie zmniejsza szansę na przeżycie i powrót do zdrowia.

W związku z powyższym inwestycja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców i zmniejszenie nierówności w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka stworzy również nowe możliwości leczenia, które dotychczas nie były dostępne w tym regionie. Budowa Centrum stworzy również nowoczesną bazę naukowo-dydaktyczną dla Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Budynek będzie posiadał cztery kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Data zakończenia robót budowlanych przewidziana na 30 października 2020 r., a przyjęcie pierwszych pacjentów na 2021 r. Łączna wartość kosztów całkowitych projektu wynosi 112 292 675,00 zł, w tym środki unijne: 59 359 999,97 zł, budżet państwa: 9 186 760,00 zł, budżet województwa lubuskiego: 28 911 525,00 zł oraz środki własne szpitala: 14 834 390,03 zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum