Zgorzelec: powstaje centrum radioterapii za 60 mln zł

Autor: Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2017 17:06

Centrum Radioterapii Amethyst powstaje w ścisłej współpracy z Wielospecjalistycznym Szpitalem w Zgorzelcu (Dolnośląskie). Placówka będzie działała jeszcze w tym roku. Obecnie budowa znajduje się na etapie prac wykończeniowych w nowo powstałym, trzykondygnacyjnym budynku, którego powierzchnia wynosi 2200 m kw. Koszt całej inwestycji wyniesie ponad 60 mln złotych.

Zgorzelec: powstaje centrum radioterapii za 60 mln zł
Fot. Mateus Pereira, AGECOM/Flickr(CC BY 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Wielospecjalistyczny Szpital w Zgorzelcu to jedna z najdynamiczniej rozwijających się placówek szpitalnych na Dolnym Śląsku. Prowadzi oddziały chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej i chemioterapii oraz dysponuje pełnym zapleczem diagnostycznym. Przyszpitalne  przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej realizują pakiet onkologiczny dla 400 tys. mieszkańców. Aby prowadzić kompleksowe, pełnoprofilowe leczenie onkologiczne, szpital potrzebuje ostatniego ogniwa - radioterapii.

Radioterapia w zgorzeleckim szpitalu zostanie uruchomiona w czwartym kwartale br. za sprawą międzynarodowej sieci Amethyst, której pierwszy ośrodek w Polsce działa od grudnia 2013 roku w Krakowie. W ciągu trzech lat funkcjonowania krakowski Amethyst przeprowadził leczenie ponad 5 tysięcy pacjentów, stosując zarówno techniki radioterapii, jak i brachyterapię.

- Na kolejne miejsce naszej działalności w Polsce wybraliśmy Zgorzelec, co ma związek z wyjątkowym rozwojem tamtejszego szpitala i koniecznością zapewnienia mieszkańcom regionu dostępu do pełnej terapii onkologicznej - mówi  Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes RTCP, spółki zarządzającej siecią Amethyst w Polsce. - Uruchomienie Centrum Radioterapii w Zgorzelcu ma duże znaczenie dla pacjentów ze Zgorzelca, Bogatyni, Zawidowa, Nowogrodźca, Węglińca, którzy jeszcze w tym roku będą mogli poddawać się terapii w niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania.

Europejskie badania pokazują, że dojazd na radioterapię dłuższy niż 45 minut jest częstą przyczyną rezygnacji pacjentów z podjęcia terapii. Tymczasem czas dojazdu ze Zgorzelca, Bogatyni czy Węglińca do Jeleniej Góry i Legnicy (najbliżej funkcjonujące ośrodki radioterapii) znacznie przekracza jedną godzinę. W zimie czas ten może ulec dodatkowemu, znacznemu wydłużeniu. Jednocześnie mieszkańcy  tzw. worka turoszowskiego są szczególnie zagrożeni występowaniem nowotworów. Ponadczterdziestoletnia wyniszczająca gospodarka w Polsce, Czechach i Niemczech, nie licząca się z emisją zanieczyszczeń do atmosfery, doprowadziła do katastrofy ekologicznej, która swoim zasięgiem objęła całą południowo-zachodnią część województwa dolnośląskiego. Dotyczy to nie tylko strat w ekosystemie, ale także ogromnego, wieloletniego kancerogennego wpływu rozmaitych substancji na mieszkańców tego regionu.

Centrum Radioterapii Amethyst powstaje na działce tuż przy Wielospecjalistyczny Szpitalu w Zgorzelcu. Obecnie budowa znajduje się na etapie prac wykończeniowych w nowo powstałym, trzykondygnacyjnym  budynku, którego powierzchnia wynosi 2200 m kw. Gotowe są już bunkry wykonane w specjalnej technologii zapewniającej odpowiednią ochronę przed promieniowaniem. Strop bunkrów ma 2,4 metra grubości, a ich ściany nawet 3 metry. W lipcu rozpocznie się instalacja najnowszych akceleratorów firmy Elekta. Docelowo placówka będzie wyposażona w trzy akcelerato 

W Zgorzelcu zostaną wdrożone identyczne procedury jak te obowiązujące w Krakowie i całej sieci Amethyst.

- Stosujemy wysokospecjalistyczne terapie, np. techniki stereotaktyczne, IMRT i VMAT. Pozwalają one na precyzję i  podawanie optymalnych dawek napromieniania w miejsce chore przy jednoczesnym zmniejszeniu narażenia zdrowych narządów. W wielu przypadkach rekomendujemy leczenie skojarzone polegające na zastosowaniu kilku metod terapeutycznych u tego samego pacjenta, najczęściej chirurgii, leczenia systemowego i radioterapii. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie najlepszych wyników terapii - podkreśla dr n. med. Marcin Hetnał, dyrektor Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie.

Trwa rekrutacja pracowników do zgorzeleckiego Centrum. Wszystkie nowo przyjęte osoby przejdą specjalistyczne szkolenia.

Amethyst Radiotherapy to międzynarodowa sieć ośrodków medycznych, specjalizujących się w najnowszych terapiach onkologicznych, szczególnie radioterapii. 

RTCP jest spółką celową powołaną do realizacji sieci Amethyst w Polsce. Jej właścicielem jest holding medyczny Amethyst Radiotherapy Ltd, który realizuje przedsięwzięcia w Polsce, Rumuni i Francji. Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie działa od grudnia 2013 roku - znajduje się tu przychodnia radioterapii i ginekologii onkologicznej, pracownia teleradioterapii i brachyterapii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum