Zbudowali szpital z modułów. Są tu izba przyjęć i izolatki dla chorych z koronawirusem

Autor: PAP • Źródło: PAP03 grudnia 2021 13:05

W piątek, 3 grudnia, oficjalnie otwarto wybudowany w technologii modułowej nowy budynek szpitala przy  Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Są tu nowa izba przyjęć i kilka izolatek dla chorych na koronawirusa.

  • W piątek, 3 grudnia, oficjalnie otwarto wybudowany w technologii modułowej nowy budynek szpitala przy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni
  • Powstały w nim trzy izolatki na potrzeby izby przyjęć wraz z rejestracją i pobieralnię wymazów oraz trzy izolowane sale na potrzeby każdego z trzech oddziałów szpitalnych UCMMiT
  • Koszt budowy nowego budynku szpitala wyniósł 6 mln zł, z czego ponad 3 mln zł pochodzą unijnego dofinansowania

Szpital z modułów przy  Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej

W Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni zakończono trwające od sierpnia br. prace budowlane i montażowe związane z realizacją działań polegających na zapobieganiu i przeciwdziałaniu COVID-19.

W ramach inwestycji w systemie modułowym zbudowano trzy izolatki na potrzeby izby przyjęć wraz z rejestracją i pobieralnię wymazów od osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem oraz trzy izolowane sale na potrzeby każdego z trzech oddziałów szpitalnych UCMMiT.

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała powiedział podczas piątkowej konferencji z okazji otwarcia obiektu, że bardzo potrzebna jest ta rozbudowa, zwłaszcza w sytuacji, gdy z dnia na dzień przybywa pacjentów chorych na COVID-19.

Czytaj: Dodatki dla salowej i sanitariusza. "Wstyd że państwo oszczędza na tych, co zarabiają najmniej"

NFZ zapłaci więcej za leczenie i transport chorych z COVID-19

Miejsca w szpitalu od dziś są dostępne dla pacjentów z COVID-19

- Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej jest jednym z istotniejszych szpitali w walce z pandemią w naszym regionie. To był pierwszy szpital, który na samym początku pandemii uruchomił miejsca dla tych pacjentów. To było pierwsze miejsce, gdzie w Polsce, dzięki wsparciu pana wojewody, powstało miejsce wymazowe w systemie drive-thru - dodał Gruchała.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich tłumaczył, że technologia modułowa pozwoliła szybciej uruchomić nowe miejsca, które od piątku będą dostępne dla pacjentów.

"To są miejsca, które już pozostaną, które będą do dyspozycji. Mam nadzieję, że niedługo poradzimy sobie z epidemią COVID, ale izba przyjęć będzie służyła na co dzień" - podkreślił Drelich.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi niemal 6 mln zł, z czego ponad 3 mln zł pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Czytaj także: Szpital wojewódzki znów wstrzymuje przyjęcia. Powodem ogniska koronawirusa

Niedzielski: medycy, nauczyciele i mundurowi powinni podlegać obowiązkowym szczepieniom

Budowę ukończono 30 listopada

Budynek ma dwie kondygnacje, o łącznej kubaturze ok. 1800 m sześć. Wejście do izby przyjęć jest możliwe przez specjalną śluzę. Na poziome przyziemia jest łącznik, który ma zapewnić pacjentom z pozytywnym wynikiem testu bezpośrednią komunikację między izbą przyjęć a zespołem wind zlokalizowanych w istniejącym budynku.

Na parterze i na I i II piętrze zlokalizowane są pokoje dla pacjentów, którzy wymagają leczenia w warunkach izolacji. Na każdej kondygnacji przewidziano 3 pokoje z własnym węzłem sanitarnym i śluzą wejściową. Inwestycja została zakończona 30 listopada br.

Od początku wybuchu pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni było kluczowym ośrodkiem na Pomorzu w walce z epidemią.

Szpital kliniczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego był pierwszym w pełni przygotowanym do sprawowania profesjonalnej opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Zgodnie z decyzją wojewody pomorskiego działania związane zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 realizowane były w UCMMiT od 28 lutego 2020 r. do 12 lipca br. W tym czasie w szpitalu leczono niemal 1 tys. pacjentów, w tym 46 chorych na oddziale intensywnej terapii, wchodzącym w skład Kliniki Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum