×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zawiercie: szpital ma nową aptekę za ponad pół miliona złotych

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KG/Rynek Zdrowia   • 20 sierpnia 2020 14:00

Po ponad pół wieku apteka Szpitala w Zawierciu doczekała się gruntownej modernizacji. Na potrzeby apteki przebudowano nieużytkowane pomieszczenia na I piętrze szpitala, w pełni dostosowując lokal do obowiązujących przepisów.

Zawiercie: szpital ma nową aptekę za ponad pół miliona złotych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje zawierciański szpital, apteka zyskała dodatkową powierzchnię, dzięki czemu możliwe było powiększenie izby ekspedycyjnej, czyli miejsca, skąd produkty lecznicze i wyroby medyczne trafiają do poszczególnych oddziałów i poradni.  Izbę recepturową, służącą do przygotowywania leków recepturowych, zaopatrzono w śluzę zapewniającą pomieszczeniu właściwą klasę czystości. Wydzielono także komorę przyjęć i dodatkowe magazyny: leków chronionych, łatwopalnych i żrących, środków do dezynfekcji i materiałów opatrunkowych. Utworzono pomieszczenie sterylizatorni i destylatorni.

- Przez lata apteka działała w pomieszczeniach, które nie spełniały standardów. Inspektor farmaceutyczny wielokrotnie wskazywał na potrzebę dostosowania lokalu do obowiązujących wymogów - mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu Piotr Zachariasiewicz. - Niestety brak środków na remont powodował, że kolejne władze placówki, zamiast zmodernizować aptekę, wnioskowały o odroczenie terminu wykonania decyzji, co tylko pogłębiło problem.

Od 2003 r. nad apteką wisiała groźba zamknięcia, co sparaliżowałoby pracę całego szpitala, bo to właśnie apteka zabezpiecza w produkty lecznicze, wyroby medyczne i sprzęt jednorazowego użytku wszystkie oddziały i poradnie należące do placówki.

Strategiczna rola apteki ujawniła się zwłaszcza teraz, w trakcie epidemii. To na pracownikach apteki szpitalnej spoczywało zadanie wyposażenia medyków w środki ochrony osobistej i preparaty  do dezynfekcji. Dzięki ich pracy w szpitalu niczego nie brakowało.

- Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny zobligował nas do przeprowadzenia prac związanych z dostosowaniem lokalu apteki szpitalnej najpóźniej do 2023 r. Uznaliśmy jednak, że nie będziemy zwlekać z remontem. To, czego nie udało się zrobić przez niemal dwie dekady, zrealizowaliśmy w rok - podkreśla dyrektor.

Po przeprowadzce apteka ma do dyspozycji blisko 300 m kw. Inwestycja kosztowała ponad pół miliona złotych.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum