Zawiercie: inwestycja w SOR z nadzieją na dobre finansowanie

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2010 14:01

W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu powstaje szpitalny oddział ratunkowy. Dzięki inwestycji lecznica wzbogaci się o sprzęt i aparaturę medyczną za ponad 4 mln zł.

Zawiercie: inwestycja w SOR z nadzieją na dobre finansowanie

SOR będzie się mieścił w nowym budynku, który zostanie połączony z gmachem szpitala. Na pacjentów zawierciańskiego oddziału czekać będzie 16 łóżek (w tym sale zabiegowe, sala resustytacyjno-zabiegowa, sala intensywnej terapii, sale oceny wstępnej i sale obserwacyjne). Przy szpitalu ma również powstać lądowisko dla helikopterów. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na koniec 2012 r.

– Szpitalny oddział ratunkowy będzie zabezpieczał przede wszystkim potrzeby 130 tys. mieszkańców powiatu zawierciańskiego, ale biorąc pod uwagę, że sąsiadujący szpital w powiecie myszkowskim nie posiada takiego oddziału, liczba pacjentów objętych opieką może wzrosnąć do 200 tys. – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Przemysław Zawadzki, dyrektor szpitala.

– Zakres naszego działania obejmuje również część Jury Częstochowsko-Krakowskiej, trasę szybkiego ruchu Warszawa-Katowice, a więc nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Z pewnością taki oddział jest potrzebny – stwierdza dyrektor.

Przyznaje, że dochodzą do niego wiadomości o kłopotach szpitali z kontraktowaniem SOR-ów, o obciążeniu, jakim są te oddziały dla szpitalnych budżetów.

– Myśląc o tej inwestycji rozdzielam dwie kwestie. Jedna to nowy świetnie wyposażony budynek szpitala. Budowa SOR-u daje możliwość doposażenia szpitala w sprzęt za ponad 4 mln zł. Druga to kontrakt na SOR – tłumaczy Przemysław Zawadzki.

– Zakończenie budowy SOR jest zaplanowane na koniec 2012 r., myślimy więc o kontraktowaniu na 2013 r. Nie wiemy, jakie zmiany wprowadzi do tego czasu Ministerstwo Zdrowia. Być może SOR-y wejdą w system Państwowego Ratownictwa Medycznego i będą finansowane centralnie – rozważa Zawadzki.

Budowa i wyposażenie SOR-u w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu będzie kosztować 17 mln zł. Środki unijne na ten cel pozyskał powiat zawierciański.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum