Zakopane: szpital ma nowoczesny tomograf

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2013 16:16

Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc im. Sokołowskiego w Zakopanem od soboty (12 października) korzysta z jednego z najnowocześniejszych tomografów w Małopolsce. Zakup urządzenia był możliwy dzięki funduszom unijnym.

Zakopane: szpital ma nowoczesny tomograf

- Tomograf 64-rzędowy to jeden z najbardziej nowoczesnych tego typu urządzeń. Umożliwi nam wykonanie badania w bardzo krótkim czasie i z bardzo dużą dokładnością - powiedział podczas otwarcia nowej pracowni tomograficznej dyrektor szpitala dr Marcin Zieliński. Dodał, że do tej pory szpital korzystał z tomografów w innym zakopiańskim szpitalu lub w lecznicach w Nowym Targu i Krakowie.

"Stare aparaty wymagały na czas badania wstrzymywania oddechu przez pacjenta, a uzyskiwanie obrazu trwało dosyć długo, ponadto obraz nie był dokładny - wyjaśnił dr Zieliński.

Dyrektor szpitala zwrócił uwagę, że nowoczesny tomograf cechuje niska dawka promieniowania rentgenowskiego.  - To bardzo istotne, ponieważ badanie może być wielokrotnie powtarzane u pacjentów którzy tego wymagają - powiedział.

Tomograf kosztował ponad 2 mln 700 tys. zł, a jego zakup był możliwy dzięki funduszom unijnym w ramach projektu "Poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego Małopolan poprzez dostosowanie Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc do norm i standardów UE oraz przepisów prawa". Wartość całego projektu to ponad 8 mln zł, z czego wkład własny szpitala wynosi 3,2 mln zł.

W ramach projektu zakupiono także sprzęt medyczny na oddział anestezjologii i intensywnej terapii, pracowni anatomo-histopatologicznej, pracowni diagnostyki laboratoryjnej i spirometrii, do bloku operacyjnego oraz pracowni RTG i EKG.

Szpital im. Sokołowskiego w Zakopanem od ponad 50 lat wykonuje operacje narządów klatki piersiowej oraz wprowadza nowoczesne metody leczenia gruźlicy płuc. W najbliższym czasie szpital zamierza wybudować nowy blok operacyjny z centralną sterylizatornią.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum