Zakończył się ostatni etap remontu Warszawskiego Szpitala dla Dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2019 16:11

Zakończył się ostatni etap remontu Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. We wtorek (19 lutego) oddano do użytku wschodnie skrzydło, w którym znajdują się oddział chirurgii i ortopedii oraz sekcja intensywnego nadzoru medycznego.

Zakończył się ostatni etap remontu Warszawskiego Szpitala dla Dzieci
Warszawski Szpital dla Dzieci. Fot. strona internetowa szpitala

Remont Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, znajdującego się u zbiegu ulic Świętokrzyskiej, Kopernika i Nowego Światu trwał od 2010 r. Od tamtej pory kolejne fragmenty budynku były oddawane do użytku. W latach 2010-2018 na renowację budynku przeznaczono z budżetu miasta blisko 82 mln złotych.

Budynek "A" Warszawskiego Szpitala dla Dzieci powstał w 1875 roku i od samego początku pełnił funkcję szpitala dziecięcego. Dzięki modernizacji, trwającej ostatnie lata, zwiększony został komfort dzieci podczas hospitalizacji - szpitalne pomieszczenia wyposażone zostały w pełny węzeł sanitarny, system klimatyzacji, a toalety dostosowane zostały do osób z niepełnosprawnością.

Jak podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, "to miejsce symboliczne - najstarszy szpital w Polsce w historycznym budynku o fantastycznych wnętrzach".

- Dokładnie pamiętam, jak wyglądał ten szpital lata temu. To niesłychane, że mogę się dzisiaj spotkać z wami w takim odnowionym wnętrzu - powiedział. Jak dodał, remont tego szpitala podkreśla, jak istotne dla Warszawy są dzieci. Wskazał tu jednocześnie na program "Warszawa dla najmłodszych", w ramach którego miasto m.in. oferuje bezpłatne żłobki czy dopłaty do szczepionek.

W oddanej we wtorek części budynku będzie się znajdowała sekcja intensywnego nadzoru medycznego z trzema stanowiskami w pełni monitorowanymi i wyposażonymi w sprzęt do opieki po zaawansowanych zabiegach chirurgicznych i ortopedycznych, a także dwupiętrowy oddział chirurgii i ortopedii z 34 łóżkami. Koszty tej inwestycji wyniosły około 28 mln złotych i pokryte zostały z budżetu miasta.

W ramach prac remontowych w śródmiejskim szpitalu zmodernizowane zostały m.in. przychodnia przyszpitalna oraz część oddziału chirurgii dziecięcej. Ponadto rozpoczął działalność ośrodek dziennej rehabilitacji narządu ruchu z kinezyterapią, fizykoterapią i hydroterapią, a także uruchomiono pracownię tomografii komputerowej z 16-rzędowym tomografem komputerowym.

W 2018 r. w szpitalu przyjęto prawie 54,5 tys. pacjentów; udzielono prawie 50 tys. porad i odbyło się prawie 23 tys. hospitalizacji - jak poinformował stołeczny ratusz. 

Dorota Stelmaszczyk

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum